Oktay ENSARİ

TAHİR HOROZ İŞÇİ ÖNDERİYDİ

Kayseri'de sendikacılık deyince ilk akla gelen, bu uğurda 55 yılı geride bırakmış kentin önemli önderlerinden Tahir Horoz'u kaybettik.

Hacılar'dan çıkmış gözü pek, lafını çekmeyen bir mücadele adamıydı. Şimdilerde adları çok önde olan kamu sendikacılığını bir kenara bırakırsak, Teksif'te, Türk-İş'te genel başkanlık yapmış Bayram Meral gibi isimlerin yetişmesinde emek sahibi olmuş, bir işçi lideriydi.

Hatipti sözü dinlenirdi. Hele toplu iş sözleşmelerinde masadaki müzakerelerde işçilerin hakları için varını yoğunu ortaya koyardı. Sümer Dokuma Fabrikası, Birlik Mensucat, Orta Anadolu, Kayseri Tekstil fabrikalarının toplu iş sözleşmelerinde işçinin hakkını korur, derdiyle dertlenir, iyi ve kötü günlerinde yanında olurdu.

Bir röportajımızda neden sendikacı olduğunu sorduğumda, "Sümer Dokuma Fabrikası ve birçok fabrika giriş çıkışında işçinin üstünün aranması çok zoruma giderdi. O nedenle sendikacı olmaya karar verdim." demişti.

Sadece sendikacı olarak değil şehrin önemli konularında da görev alır, bazen arabuluculuk bazen eleştirel bazen de yaptırımcı anlayışla hareket ederdi.

Son dönemde birbirinden değerli Kayseri insanlarını ardarda kaybettik. Tahir Horoz ağabey de onlardan biri.

Nur içinde yatsın. Horoz ailesine evlatları İlker ve Türker başta olmak üzere yakınlarına, sevenlerine, Türk-İş camiasına baş sağlığı dilerim.

Diğer Makaleler

YAPRAK DÖKÜMÜ
  • 29 Nisan 2021
AH VELİ AH...
  • 15 Nisan 2021