Oktay ENSARİ

TEKNOFEST HAVACILIK ŞEHRİ KAYSERİ’DE NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketinden (Tomtaş) 2’ci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğüne uzanan yolda Kayseri Uçak Fabrikası kitabı kronolojik sıralamayla, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları Tarih dizisi  adı altında bir süre önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ında katıldığı toplantıda  kamuoyuna tanıtılmıştı.

Erciyes Üniversitesi'nden bir grup akademisyen tarafından yazılan 380 sayfalık kitapta, Atatürk’ün emriyle 1926  yılında Kayseri’de kurulan   Teyyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (Tomtaş)  Türkiye’nin ilk uçak fabrikası olarak Türk Havacılık tarihine en önemli kilometre taşı olarak damga vurduğu belgelerle ortaya konularak, Kayseri’nin havacılık tarihindeki önemi bir kez daha ortaya konuldu.

1928’den 1941’e kadar aralarında Alman Junkers A-20,Alman Gotha 145,Alman Junkers F-13,ABDCurtiss Hawk muhabere uçağı, ABD Fledgling eğitim, Polonya P-24 uçağı ve planör olmak üzere çeşitli tip ve farklı özellikte yaklaşık 200 adet uçak üretilen Kayseri uçak fabrikası, daha sonra 2. Hava İkmal bakım merkezi adıyla günümüzde Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki her türden pervaneli uçağın fabrika seviyesi  bakımı, onarımı,revizyonu gibi modernizasyonları gerçekleştiriyor.

Geçmişten Tomtaş’dan gelen tecrübe ve birikimle Kayseri’de varlığını sürdüren bu yapı uluslararası  askeri havacılık standartı olan Emar-145 seviyesine ulaşıp, TSK’nın yanı sıra  uluslararası etkinliğe sahip bir uçak bakım merkezi özelliği taşıyor.  Kayseri’de halen 2. Hava Bakım Merkezinin yanı sıra, HKK envanterindeki  tüm nakliye ve tanker uçaklarını barından,  stratejik Erkilet askeri havaalanına sahip 12.hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı da bulunuyor. Erciyes Üniversitesi bünyesinde ise Sivil Havaacılık yönetimi (fakültesi) yer almakta, havacılıkta ilgili gençleri hayata kazandırıyor. Talas caddesinde halk arasında Kartal şehitliği olarak bilinen Garnizon şehitliği de  yatanhava şehitlerimiz de Kayseri’nin havacılık aşkının en önemli kanıtı…

Bunca yazıyı kaleme alıp, tarihsel akış içinde Kayseri’nin havacılık sevgisini ,öneminineden yazma gereği duydum, biliyor musunuz ? Sizleri fazla merakta bırakmayayım,bu yazım dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknololoji festivali TEKNOFEST ‘in neden Kayseri gibi havacılık tarihine damga vurmuş, Türkiye’de ilk uçağı üretmiş Kayserimizin neden Teknofestkonusunda  bu güne  kadar ıskalandığıyla ilgili sitem yazısıdır. Büyükşehir Belediyesinin TEKNOFEST’in Kayseri’de düzenlenmesiyle ilgili başvurusunun bu güne dek gerçekleşmemiş olmasıyla ilgilidir.

Buradan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının TEKNOFEST’i düzenleyen yetkililerine ,Kayseri’yi yönetenlere Valimize, Belediye başkanlarımıza STK yöneticilerine, havacılığa gönül verenlere  sesleniyorum, Türk havacılık tarihinin önemli kilometre taşı kabul edilen Kayseri Uçak Fabrikası, Hava kuvvetlerinin gözbebeği 2’ci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, 12.hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığının  ve üniversite seviyesinde havacılık eğitimi veren ERÜ Sivil Havacılık fakültesinin yer aldığı Kayseri’de Erkilet Hava alanında neden hala TEKNOFEST düzenlenmez? Kayserililer sayın bakan Mustafa Varank’tan TEKNOFEST müjdesi  bekliyor…

Diğer Makaleler