MELİKGAZİ'DE EN KÜÇÜK DAİRE 65 METREKARE OLACAK

KAYSERİ'nin  nüfus ve nitelik açısından en gelişmiş metropol ilçelerinden olan Melikgazi'de  Belediye Meclis kararı ile  bundan sonra en küçük dairenin 65 metrekare olacağını söyledi.

1+0 ile 1+1 dairelerin üretimlerine yeni konut projelerinde artık son verileceğini, yeni düzenleme ile en küçük dairenin 65 metrekareden aşağı olamayacağını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “1+1 olarak bilenen ve yapılan daireler öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ancak, genelde büyük çok katlı binalarda inşa edilen 65 metrekare altı daireler yaşam standardı küçük olup, sosyal işlevi olmayan özellikle Türk aile yaşamına uygun olmayan mesken türüdür. Bu amaçla hem sosyal yaşam, hem maliyet, hem de şehircilik ilkeleri gereği bu kararı aldık.” dedi.

440 kilometrelik bir alana sahip ,565 bin nüfuslu,Türkiye 'nin nüfus açısından 17 sırasında yer alan Melikgazi ilçe sınırlarında 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı dahilinde yapılacak konut amaçlı yapılardaki minimum daire büyüklüğünün (KAKS) 65 metrekare olması kararının önemli sonuçlar doğuracağını belirten Başkan Palancıoğlu, 65 metrekare altı dairelerde ebeveyn ile çocuklar için ayrı odaların olmayışının  da ayrı bir sorun oluşturduğunu söyledi.

Diğer Haberler