Oktay ENSARİ

AH ASAF AĞABEY AH...

Rabbimiz buyuruyor ki "Her canlı ölümü tadacak"

Son günlerde çevremizdeki dostların, arkadaşların ölüm haberleri birbiri ardına geliyor. Tıpkı bugün yitirdiğimiz gönül insanı, sıcak, samimi, yapıcı, arabulucu M. Asaf Mehmetbeyoğlu gibi…

Her ölüm erkendir. Ama Asaf Ağabey'in ölümü çok üzdü, sevenlerini, arkadaşlarını, dostlarını… Kayseri’nin yerli ailelerinden birine mensuptu. Tüccardı. Uzun yıllar, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Hasan Ali Kilci gibi Ticaret odasında başkanlık dahil çeşitli görevlerde bulundu. Kimseyi kırmaz, dargınları barıştırır, arayı bulur, bundan da keyif alırdı.

Benden 3-4 yaş büyüktü. Kimseyle tartıştığını, sesini yükselttiğini hiç duymadım. Rahatsızlıkları vardı. Kalp ameliyatı olmuştu. Sakin bir yaşamı tercih etmiş, TOBB Başkanı kan kardeşi, can kardeşi Rifat Hisarcıklıoğlu’nun komşusu olduğu Hisarcık sırtlarındaki bağında vakit geçiriyordu.

Sonra, arkadaşı Şaban Ünlü’nün teşviki ile Talas caddesinde 3 ay önce sucuk-pastırma satış mağazası açtı. Asaf Ağabeyle en son 3 hafta önce işyerinde görüşmüş, hayırlı olsun deyip hâlleşmiştik. Bir nebze, teşekkür ziyareti de sayılabilirdi. Zira, TOBB başkanı ağabeyim Rifat Hisarcıklıoğlu. Kurban bayramını aile efradıyla birlikte kimseye haber vermeden baba ocağı  Kayseri’ye gelip, bağevinde geçirmişti. Bu süre içinde rahmetli Asaf ile birlikte Erciyes dağına çıkmış, ziyaretlerde bulunmuştu. Hisarcıklıoğlu, Ankara’ya dönerken, Asaf Ağabey'in  işyerinden eşine dostuna, arkadaşlarına sucuk-pastırma alıp başkentin yolunu tuttu. TOBB başkanının baba ocağı ziyaretini habere dönüştüp, fotoğraf isteyince Rifat Bey "Asaf’ı ara, birlikte güzel fotoğraflarımız var, sana atsın" dedi. Asaf Ağabey fotoğrafları bana telefonundan atıp, bilgilendirdi. Sonra da "Yeni işyerime gelmedin" diye sitem edince, kendisini ziyaret etmek boynumun borcu oldu. Kapı önünde sosyal mesafeye uygun maskeli bir şekilde yarım saat sohbet ettik. İyi ki de gitmişim. Yoksa içime dert olurdu.

Bir hafta önce Asaf Ağabey,  Covid-19’a yakalanıp, hastane ısrarlarına karşı evde karantinayı tercih edince, 3 gün önce bir yakının düğünü için Kayseri’ye gelen Rifat bey kendisini yokladı.  Sağlığını soran herkese olduğu gibi Rifat beye de "İyiyim" dedi ama, dün gece Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Kayseri, orta kuşağın mülayim, arabulucu, yardımsever güzel bir insanını kaybetti. Kayseri Ticaret Odası camiasının, ailesinin, arkadaşlarının başı sağ olsun…

Diğer Makaleler