Veli ALTINKAYA

BAKANLAR GELDİ-GİTTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma-Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan dün şehrimizdeydi.

Bakanların programında basınla yüz yüze gelmek gibi bir gelişme yoktu. Parti ve Büyükşehir´deki arkadaşlarımızın devreye girmesi ile gazeteciler saat 12: 00 itibariyle Fuar içine davet edildi.

Fuara protokol çağrılmış. Epeyce bir süre bakanların gelmesini bekledik. Aslında bakanlar saat 11: 00 gibi havaalanına inmişti. Meğer biz onları beklerken bakanlarımıza sunum yapılmış. Hem Kayseri´deki yöneticilerimiz hem de Bakanlık´tan gelen üst düzey bürokratlar yapmış bu sunumu.

Fuar alanı içerisindeki BEF binasının girişinde çok sayıda meslektaşımız adeta ‘baraj´ oluşturdular. Bakanların açıklama yapması gibi bir organizasyon yok. Ama kameraman ve muhabir arkadaşlar bakanların geçeceği alanı adeta kapatınca Ulaştırma Bakanımız mecburen bir şeyler söylemek zorunda kaldı.

Genç bir meslektaşımız, “Yüksek hızlı tren ne zaman gelecek” dedi Bakan Turhan´a... Bakan da mealen ‘Proje çalışmalarını önümüzdeki yıl bitireceğiz, hedef 2023´de tamamlamak´ cevabını verdi.

Rahat soru soracağımız bir ortam yoktu. Sayın Bakana ‘İyi de Beyefendi, proje bitmediyse Bakanlığınız geçtiğimiz yıl 28 Mart´a bitmemiş projenin ihalesine mi çıktı?´ deme imkanı bulamadık. Belki bunu desek Sayın Bakan da dönüp bize, ‘İyi de kardeşim, siz o zaman YHT istasyonu olarak NNYÜ karşısını planlamışsınız. Bizimkiler de projeyi buna göre hazırlamışlar. Son olarak da YHT istasyona mevcut garın yanı olsun demişsiniz. Bu da ek bir proje gerektiriyor´ diyebilirdi.

Ne benim ne de Bakan Bey´in o cümleleri kullanacağı bir ortam yoktu...

Bakan´ın ‘YHT 2023´de gelir´ sözüne nasıl inanayım bilmiyorum ki. Daha önce benzeri sözleri Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve bakanlar çok verdi. 2020´ye geldik hiçbir şey yok. YHT için 300 milyon avro gerekiyormuş. Bence daha fazla da. Hani bu para bulundu mu ki...

Biz gazeteciler olarak, şehir top yekün YHT işini her vesile ile dillendirecek ki, Bakanlık ve AK Parti yetkilileri ‘Biz YHT´yi getirmeden kurtulamayacağız´ı anlayacak.

Sayın Bakan´a havaalanı genişleme işini sordum. Daha önce de yazdım havaalanı genişleme işi bu yıla yetişmese de yeni yılın ilk aylarında ihale edilir ve 2023´de biz yeni havaalanına kavuşuruz. Bakan da bu manada ‘kısa sürede ihale edeceğiz´ türü bir cevap verdi.

Bu esnada bir meslektaşımız bitmeyen Boğazköprü inşaatını sordu. Belli ki Bakan Bey bu konuda tam olarak brife edilmemiş. Yardımına Memduh Başkan yetişti ve ‘Sayın Bakanım 29 Ekim´e kadar açılacak inşallah´ dedi.

Bakana ikinci kez ‘Belsin-Şehir hastanesi raylı sistem ihalesi ne zaman yapılacak, Cumhurbaşkanımız da onay vermişti´ dediğimde Bakan da ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile kısa sürede bunun da ihalesi yapılacak´ cevabını verdi... Adeta ‘yollarını kestiğimiz´ iki bakanımız da Kayseri tabiriyle ‘pimpirikleniyordu... ´ Son olarak  ‘Sayın Bakanım sizleri ayakta tutuyoruz; ama Kayseri´nin otobana bağlanma ihtimali yok herhalde´ dedim.

Bakan muhtemelen, ‘Bu da kimse amma çok soru soruyor, gominist mi ne?´ demiş olmalı ki, biraz da sert ve çapraz bir üslupla  ‘Siz kararı vermişsiniz zaten´ dedi…

Ne diyelim muhterem Bakanım, biz karar verici değiliz, karar da yetki de sizde. Haydi Kayseri´yi bir otobana bağlayın; YHT´yi 2023´e kadar getirin de ben sizi her gün alkışlayayım.

Benim elbette Sayın Cumhurbaşkanı´nın Sivas´taki hitapları gibi ‘Bak Cahit´ diyecek halim yok. Onu bir Cumhurbaşkanımız der, bir de millet sandıkta söyler; ama Cahit Bakanımız bize bakarsa, Kayserililer de O´na, O´nun hükümet ettiği AK Parti´ye bakmaya devam eder…

Bakanlarımız geldi- gitti...

Ulaştırma Bakanımızın mikrofonlara açıklamasından beklentilerimiz adına çok tatmin olduğumu söyleyemem. Ama brifinglerde, özel konuşmalarda ne geçti, yarın inşallah öğrenir ve hafta içinde sizleri bilgilendiririz.

Ama ben hala aynı yerdeyim. Göreceksiniz, 19 Ekim´de şehrimize teşrif edecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız havaalanının genişlemesi ve Belsin-Şehir Hastanesi konusunda bize muhtemelen ihale tarihi verecek. Ama ne YHT´ den ne de otobana bağlanma konusundan hiç bahsetmeyecek.

Biz ise yılmadan usanmadan ‘YHT bizim hakkımız, söke söke alırız´ diye goministlik yapmaya devam edeceğiz.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Ulaştırma Bakanı Turhan YHT için “Önümüzdeki yıl ihale, 2023´de açılış” demiş.

00- Bakan Turhan, havaalanı genişleme işi ve Belsin-NNYÜ raylı sistem hattı konusunda ümitvar konuşmuş.

00- Bakanların karşılanması ve brifesinde siyasi olarak milletvekilleri değil, gereğini Başkan Büyükkılıç ve Başkan Çopuroğlu yapmış.

00- Başkan Büyükkılıç, önceki gün ziyaret ettiği 82 yaşındaki Emin Çobanoğlu´nun engelli oğlunu 30 yıl önce ücretsiz muayene ettiğini öğrenince duygulanmış.

00- Anadolu´daki tek araştırma üniversitesi olan ERÜ başarılı çalışmalarını sürdürüyormuş.

00- AK Partili eski vekil Mehmet Metiner´in ‘Kayseri, FETÖ´ nün Pensilvanyası´ açıklaması yankı bulmuş.

 

KULİS BULVARI

BÜYÜKKILIÇ DUYGULANMIŞ

Memduh Başkan seçildiği günden bu yana neredeyse 20 saat sahada. Sabah namazıyla evden çıkıyor, şantiye şantiye, sokak sokak dolaşıyor. Belediyeye geldiği zaman da, ya kabulleri var, ya brifing ya da yatırım toplantılarına katılıyor. Akşam protokol toplantıları, parti etkinlikleri, taziye veya nikahlardan sonra 23-24 gibi evin kapısını çalıyor. Başkanımız, ‘Atom Karınca´ lakabına yakışır bir gayret içerisinde. 82 yaşındaki Gömeçli Emin Çobanoğlu, ‘Allah´ ın bize hediyesi´ dediği 50 yaşındaki engelli çocuğuna bakıyormuş. Bunu yaparken de devletin hak tanıdığı ‘engelli yakınına bakma maaşını´ almayı da reddetmiş. Memduh Başkan bu amcayı ziyaret etmiş. Emin amca, engelli oğlunu, nörolog olan Memduh Başkan´a serbest hekimlik yaptığı 1990´lı yıllarda muayeneye götürmüş. Başkan ücret almadan muayene etmiş. Emin Amca o diyaloğu anlatınca Başkan´ın epeyce duygulandığını gördüm.

Diğer Makaleler