Veli Altınkaya

BAŞKANLARLA BAYRAM SOHBETİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ile bayramda Kay Tv-Erciyes Tv ekranlarında yayınlanmak üzere ‘bant program´ çektik.

Aslında bu gibi programlarda konukların söyledikleri program yayınlandıktan sonra haberleştirilir. Ama, programlara ilgiyi aktarma adına önceden haber yapılması da usüldendir.

Önceki gün Başkan Büyükkılıç´la makamında konuştuk. Büyükkılıç´ın söylediklerinin bir bölümünü özüne halel getirmeden mealen aktaralım:

- Hava İkmal Millet Bahçesi´nde kesinlikle rant yok, etrafında parsel, bina yok. Vatandaşlarımız bu manadaki dedikodulara itibar etmesinler. 100 milyon lira Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´ndan söz aldık, bu yezmez, ama devamı için de gerekirse Sayın Cumhurbaşkanımızın kapısını çalarız.

- Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum´a son ziyaretimizde ‘Keykubadiye Millet Bahçesi´ne de başlayalım´ dedim. ‘Başkanım hele Hava İkmal´e bir başlayalım, oraya sonra bakarız´ dedi.

- Elektrik tartışmalarında KEPSAŞ masum. Biz ülkemizin en güvenilir dağıtım şirketlerinden biriyiz. Adana OSB peşin ödemeli teklif vermiş, bizim OSB ile 45 gün vadeli ödeyeceğini söylemiş. Fiyat farkı bundan kaynaklanıyor olabilir.

- KCETAŞ´nin çoğunluk hissesi belediyemizde. Şirketi bu noktaya getirenlere teşekkür ediyorum. Sorduğunuz için söyleyeyim, ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak KCETAŞ´nin satışına karşıyım.

-Beydeğirmeni´nde fiyatları makul bir seviyeye indirdik. Ciddi bir talep var. Biz alt yapıyı önemli oranda tamamladık. Sorduğunuz için söyleyelim, evet geçtiğimiz günlerde Karpuzatan´da bir inceleme yaptık. Pastırma ve sucuk bizim önemli bir değerimiz, markamız. Mutlaka korumalıyız, kollamalıyız. Kimseye bir şeyi dayatarak yapmayı, yaptırmayı sevmem. Bazı şeyleri zamana bırakmamız lazım. Beydeğirmeni´nin her manada tamamlanması ile birlikte Karpuzatan´daki esnaf kardeşlerimiz biz bir şey söylemeden, ‘taşınalım´ diyeceklerdir. Ama bazı şeyler için zamanı beklemek gerekiyor.

- Sahabiye´de inşaatlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda 350 kişi çalışıyor. Zamanında bitecek. İkinci etapla ilgili ihale aşamasındayız. Konut faizlerinin düşmesi ile kat karşılığı vereceğimiz 2. etaba da gerekli ilginin olacağına inanıyorum.

-Dedikodu üretim merkezi durmuyor. Ama biz de durmayıp işimize bakıyoruz; hatta koşuyoruz. Dedikodu, gıybet ve iftira demek. Bunun ne anlama geldiğini ‘Müslümanım´ diyenler bilir, bilmeli. Bu şehir bizim, herkesi kucaklayarak şehrimize hep birlikte en güzel hizmeti etmeliyiz. İyi niyetle hizmet edenlere çelme takmak isteyenler, kendi kazdıkları kuyuya düşer.

Memduh başkanın söyledikleri daha epeyce uzun. Merak edenler bayramın birinci günü Kay Tv ve Erciyes Tv´ de saat 21: 00´de izleyebilir.

Dün de Başkan Çolakbayrakdar ile konuştuk. O da iddialı cümleler kullandı. Diyor ki:

- Kocasinan´ın çocukları daha mutlu. Binlerce çocuğumuzu geleneksel oyunlarımızla aslında ebevenlerinin gelenekleri ile buluşturuyoruz. Onlarla kaynaştırıyoruz. Çocuk dergimiz okullarda kapış kapış gidiyor. Çocuklarımız için daha da güzel şeyler yapacağız.

-Kentsel dönüşüm konusunda iddia ediyorum. Kocasinan olarak örnek bir çalışma yapıyoruz. Kentsel dönüşüm ‘yık-yap´ meselesi değil. İnsanlara yaşayabileceği şehirler inşa etmek için çalışıyoruz. Bu da zaman alıyor, alacak gibi. ‘Gelecek Kocasinan´ da sloganımızı boşuna kullanmıyoruz. Projelerimizi tamamladığımızda yıllardır ilçemize gelmeyen insanlar doğdukları toprakları emin olun tanıyamayacak.

- Kocasinan bir tarım ilçesi. Çok verimli arazilerimiz var. Gerçekten bölgemizde organik dediğimiz çok sayıda ürün elde ediliyor. En uzak mahallemiz kabaca 30 dakika mesafede. İnşalah bu mahallelerimize doğalgaz da getirerek insanları doğdukları yerde doyar hale getireceğiz.

-Yamula ve çevresi her geçen yıl daha da güzelleşiyor. Kamelyalarımız dolu dolu. Su sporları için üniversitelerimizin yelken, kano, kürek gibi kulüpler oluşturmasını bekliyoruz. Yamula kafes balıkçılığında ülkemizin en önemli alanlarından biri. Bunun daha da geliştirilmesi için çalışıyoruz.

- Organik pazarımız yoğun ilgi görüyor. Bu pazarda belgesi, kaydı olmayan kimse satış yapamıyor. Yamula´nın patlıcanına, Cırgalan´ın biberine, Erkilet´in kedi bacağına, Gömeç´in fasülyesine de her manada sahip çıkacağız.

Başkan Çolakbayrakdar´ın iddialı cümlelerinin detayını da bayramın birinci günü saat 22:00´de Kay-Tv Erciyes Tv ekranlarında izleyebilirsiniz.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Özhaseki, Kayseri de dahil, Erzurum ve Şanlıurfa´dan sonra İç Anadolu belediye başkanlarını da 23-25 Eylül´de Nevşehir´de topluyormuş.

00- Kayserispor tesislerini ziyaret eden Vali Günaydın ve Boydak Holding CEO´su Ertekin penaltı atışlarında 3-3 berabere kalmış.

00- Cumhurbaşkanı Erdoğan ekimde gelecekmiş.

00- AK Parti İl Başkanı Çopuroğlu vatandaşın derdini dinleyip, nöbetçileri denetlemiş.

00- Belediyeler kurban için tüm hazırlıkları tamamlamış.

00- KEPSAŞ yönetimi elektrik tartışmasının içine çekilmekten rahatsızmış.

00- ERÜ çalışanları ‘Tıp´tan hangi öğretim üyesi 67 yaşını küçültmek için mahkemeye başvurmuş?´ sorusuna cevap arıyormuş.

 KULİS BULVARI

ÖZHASEKİ´NİN 3. TOPLANTISI

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, İstanbul seçimlerinden sonra belediyelere yönelik çalışmalarına ağırlık verdi. Özhaseki geçtiğimiz ay Doğu Anadolu bölgesindeki AK Partili belediye başkanlarını Erzurum´da topladı. Geçtiğimiz haftasonu da 100´den fazla belediye başkanının katılımıyla aynı toplantı bu kez Şanlıurfadaydı. Özhaseki yerel yönetimlerle ilgili 3. toplantıyı Nevşehir´de yapacakmış. 23-25 Ağustos´ta Kayseri de dahil İç Anadolu bölgesindeki belediye başkanları (sayıları 150 civarında sanırım) Nevşehir´de bir araya gelecek. Önceki gün MYK toplantısına katılan Özhaseki, dün Kayseri´deydi. Özhaseki, muhtemelen bayram arefesine kadar şehrimizde olacak. Cumartesi protokol ve parti bayramlaşması var; Özhaseki, muhtemelen bugün-yarın il başkanı ve belediye başkanlarıyla bir etkinlikte gündemi yorumlayacaktır.

Diğer Makaleler