Oktay ENSARİ

ERܒNÜN ULUSLARARASI GURURU: TURKOVAC

Erciyes Üniversitesi(ERÜ) dünyayı sarsan, Covid illetine karşı bir yıl önce başladığı yerli aşı denemelerini faz-3 aşamasına getirerek, TURKOVAC adıyla insanlığın hizmetine sunma başarısını gösterdi.

Hem de öyle bir başarı ki ERÜ patentli TURKOVAC uluslararası anlamda bir üniversite tarafından geliştirilen ilk aşı olma unvanını elde etti. Ulusal anlamda da Erciyes Üniversitesi 131’i devlet olmak üzere ülke genelindeki 209 üniversite içinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yerli ve milli aşısını kazandırmanın onur ve gururunu yaşıyor.

Düşünün, Anadolu bozkırında bundan 43 yıl önce, verimsiz topraklarda temeli atılan, Kayserili hayırseverlerin inanılmaz katkılarıyla vucud bulan Erciyes Üniversitesi, yüzlerce ülkenin  piyasadaki sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen Covid 19 aşısını, faz-3 aşamasını başarıyla, yüzde yüz antikor garantili ve tüm paremetrelerden "Çok iyi" alarak,Türk halkına, dolaysıyla insanlığa Made in Turkey-TURKOVAC imzası atılan aşısını armağan ediyor.

Üstelik, 15 Mayıs 2020’de başlayan aşının patenti üzerinde Kayserili bilim adamları bir hak ve gelir peşine düşmeden ERÜ adına, patenti devlete bağışlayacak kadar da mütevazı… Erciyes Üniversitesinin değerli bilim adamları, yönetimi, tüm çalışanları, dolaysıyla Kayseri halkı o yüzden bu günlerde çok gururlu…  Elbette bu önemli başarının mimarları arasında ERÜ rektörü Prof.Dr. Mustafa Çalış’ı,gece-gündüz adeta uyku uyumadan,bazı günler laboratuvarda sabahlayıp, ekibiyle birlikte aşıyı ortaya çıkaran, yıllardır Kene aşısı çalışması yapan ve bu konuda da çok başarılı olan ERÜ,Aşı Geliştirme Merkezi (ERAGEM) Müdürü Prof.Dr. Aykut Özdarendeli ve isimleri buraya sığamayacak kadar çok sayıdaki ekip arkadaşları, Kayserili bilim adamlarına inanan ve onları sonuna kadar destekleyen, aşının her aşamasını titizlikle takip eden Sağlık Bakanı Prof.Dr.Fahrettin Koca, hele hele yerli aşı için devletin tüm olanaklarının seferber edilmesini isteyip,bu aşıya TURKOVAC adını veren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı takdir etmemek isimlerini saymamak mümkün mü ?

Gelelelim, yerli aşımızın kısa bir öyküsüne… Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilecek kadar ciddi boyutlara ulaşan Covid salgını karşısında, yıllardır Kene aşısı çalışması yapan ve bu konuda da çok başarılı olan ERÜ, Aşı Geliştirme Merkezinde (ERAGEM ) Müdürü Prof.Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi,15 Mayıs'ta öncelikle virüsün hücre kültüründe izole ederek işe koyuldu. Ardından   aşı çalışmalarındaki hayvan deneyleri bunu takip etti. ERAGEM araştırmacılarının bu çalışmasına devlet, Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile devreye girdi.ERÜ tarafından desteklenen projeler kapsamında Covid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif aşı Faz-1, Faz-2 ve sonrasında Faz-3 aşamasına geldi.Oldukça başarılı olduğu insanlar üzerinde yapılan deneylerde de test edilen TURKOVAC büyük olasılıkla Eylül ayında Dünya Sağlık Örgütünün acil kullanım onayıyla seri üretilecek.

Diğer Makaleler