Esnaflar yeni döneme 'bismillah' dedi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçici olarak kapanan restoran ve kafelerin normalleşme süreci çerçevesinde yeniden hizmet vermeye başlaması dolayısıyla Kayseri'de Lokantacılar ve Pastacılar Odası tarafından etkinlik düzenlendi.

Bir restorandaki etkinlikte, kent merkezinde kafe, restoran gibi iş yerlerinin yeniden açılması nedeniyle Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, burada yaptığı konuşmada Kovid-19 nedeniyle yeni bir normalleşme sürecinin başladığını söyledi.

Kayseri'nin uyum kültürü içerisinde çalıştığını vurgulayan Büyükkılıç, yeni dönemdeki kurallara herkesin uyması gerektiğini ifade etti.

Kurallara uyulmasıyla süreçten başarılı bir şekilde çıkılacağını vurgulayan Büyükkılıç, şunları kaydetti:

"İhmale fırsat vermeden çalışmalıyız. İlçe belediyelerimiz ve odalarımızla işbirliği halinde yeni bir süreci başlattık. Akıllı şehir projesi bağlamında kuaför, berber, restoran, taksicilerimiz gibi tüm esnafımızı hem eğiteceğiz hem de kurallara uyup uymadığını değerlendireceğiz. Akıllı şehir projesiyle kurallara uyup uymayacağını bu sayede öğreneceğiz. Bu sayede güven ve huzur içerisinde oradaki hizmetten istifade edilecek."

Büyükkılıç, Kayseri'nin normalleşme sürecine hazır olduğunu ve rehavete mahal verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kayseri Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Altan Aydemir de 80 gündür kapalı olan işletmelerin açılmasının kentte sevinçle karşılandığını aktardı.

Ahi Evran terbiyesi ile yetişen esnafın zorlu bir süreçten çıktığını vurgulayan Aydemir, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyan işletmelerin "besmele" eşliğinde açıldığını belirtti.

Aydemir, birçok işverenin kısmi çalışma ödeneğinden faydalandığını ve kapanan çok fazla işletme olmadığını belirterek, desteklerinden dolayı devlet yetkililerine teşekkür etti.

Etkinliğe, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve davetliler katıldı.

Diğer Haberler