Veli Altınkaya

FEYZİOĞLU, YARGI REFORMUNU NİYE DESTEKLEMİŞ?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile ilgili önceki gün bir yazı yazmıştım. Bazı bağnaz çevreler Yargı Reformu Strateji Belgesi ile ilgili tavrı dolayısıyla Hoca´ya haksız şekilde yüklenmişlerdi.

Metin Hoca eksik olmasın, Yargı Reformu Strateji Belgesi´ nin açıklandığı toplantıda Cumhurbaşkanını neden alkışladığını kısaca özetlemiş. Değerli hemşerimiz Metin Feyzioğlu´nun önümüzdeki günlerde TBMM´nin gündemine gelmesi beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi´ne desteği ile ilgili görüşleri özet halinde şöyle:

“...Elbette konu yeşil pasaport değil. Bir yıldır Bakanlıkla bire bir çalıştığımız bir projenin ülkemize ve mesleğe getirisidir sevincimizin sebebi.

Bir misal, neyi alkışladığımı anlatmaya yeter sanırım.

Kanunlarımızda ne yazarsanız yazın, bu kanunları eğitimli hukukçular özgürlükçü anlayışla uygulamazsa vatandaş bundan yararlanamaz. Süslü sözler gökteki yıldızlar gibidir. Onlara da ihtiyaç vardır. Ancak bu gökteki yıldızı vatandaşa al bu senin yıldızın diye uzatacak olan iyi yetişmiş ve özgürlükçü yorumlar yapabilen hukukçular olacaktır.

Bu paketin tam çekirdeğinde, hukuk eğitimi reformu var. Bunu tamamlayacak şekilde de eğitimli ile eğitimsizi birbirinden ayıracak etkili ölçme değerlendirme yöntemleri mevcut.

Ölçme değerlendirme deyince sadece sınav anlaşılmasın. Strateji belgesine göre etkili bir sınav da gelecek. Bu çok önemli. Ancak sınav bu kadar etkili bir diğer ölçme değerlendirme yöntemi eğer hayata geçirilecek olur ise ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Şöyle ki, hakimlerin meslekte yükselmeleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi´nin insan haklarına ilişkin yerleşik içtihatlarına uygun karar verip vermediklerini bağlanacak.

Mesela neden en çok şikayet ediyoruz? Kes yapıştır gerekçeli tutuklama kararlarından. Eleştiri ile suç sınırını birbirinden ayıramayan mahkumiyet kararlarından. Nasıl düzelecek bunlar? Kanun değiştirerek olmaz. Çünkü sorun kanunda değil. Sorun uygulamada. Dolayısıyla uygulamacıda. O zaman sonuna doğru teşhis koyarsak doğru çözüm bulabiliriz. Çözüm nedir? Çözüm iyi yetişmiş, özgürlükçü pencereden yorum yapabilen hukukçulara sahip olmaktır. Maalesef iyi olanı desteklemeyi acizlik, yermeyi muhalefet sananlar, yanlış olanı eleştirdiklerinde inandırıcı olmadıklarını hala anlayamadılar.

Yargı Reformu Strateji Belgesi bir yol haritasıdır. Avrupa Birliği de yayınladığı bir raporla bunu olumlu bulduğunu açıkladı. Şimdi iş, bu yol haritasının hayata geçirilmesinde, bunu nasıl yapacağız? Yine hep birlikte yapmak zorundayız. Olumlu bir belgeyi, doğru bir yol haritasını eksiklikleri var diye yerden yere vuranlar o yol haritası hayata geçirilir iken söz hakkı sahibi olamazlar. Bizim mücadelemiz her zaman için ülkemiz milletimiz ve dolayısıyla mesleğimiz içindir.

İçten selam ve saygılarımla... Metin Feyzioğlu...”

 

 

BÜROKRASİDE ATAMALAR        

HSK Yaz Kararnamesi yayınlandı. Onun dışında kamu görevlilerini ilgilendiren ‘toplu kararnameler´ 23 Haziran´da yapılacak seçimleri bekliyor. Cumhurbaşkanı´nın genellikle İstanbul´da olması nedeniyle bu kararnameler imzaya sunulmuyor. Ancak hem ilgili bakanlıklarda hem de Külliye bürokrasisinde alttan alta çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaları daha çok bakanlıkların insan kaynakları birimleri, ilgili bakan yardımcıları( eski müsteşarların konumundaki isimler) ile yürütüyorlar. 23 Haziran´a kadar bu çalışma devam eder. Seçimlerin hemen akabinde bakan çalışmalarla ilgili son noktayı koyar ve koltuğunun altındaki dosya ile Külliye´ye gider. Külliye ´nin buraya müdahalesi kesin.

Bu müdahale daha çok vali, bazı kaymakam ve emniyet müdürleri odaklı gelişecektir. Bazı illerdeki diğer il müdürleri atamalarında da Külliye bürokrasisi ´durun´ diyebilir.

Eskiden bu atamalar ‘üçlü kararname´ şeklindeydi. Yeni sistemde ‘ikili kararname´ye dönüştü. İl müdürlerinin bir bölümü direk bakan tarafından ‘tedviren-vekaleten´görevlendirilme yolu ile çözülüyor. Kadrolu atamada mutlaka ‘ikili kararname´ olması gerekiyor.

Atamalarda elbette liyakatın yanı sıra ‘referans´ çok önemli. Bir diğer önemli husus ise ‘yeni istihbarat raporları´... Yani halen görevde olan bir bürokrat ‘Ben nasıl olsa görevdeyim, benim için yeni bir istihbari rapora gerek yok´ diye düşünmesin. Külliye´ye gönderilen her imzanın ekine iki (bazen üç) ayrı birimden gelen istihbarat raporu da konulmak zorunda.

Bakalım bu süreçte hangi büyüklerimiz gidecek; hangileri koltuklarını koruyacak.

 

Mış… Miş… Muş…

00- AK Partili Belediye Başkanları Yıldırım´a oy istemek için İstanbul sokaklarında ‘fellik fellik´ geziyormuş.

00- TSK´nın ‘Pençe Operasyonu´na katılan Kayseri Komandosu destan yazıyormuş.

00- Bağevi bölgeleri saygısızca ve rastgele silah sıkanlar nedeniyle ‘atış poligonuna´dönerken yetkililerden ses çıkmıyormuş.

00- CHP´li Vekil Çetin Arık´ın kendisine ‘omurgasız´ diyen gençlik kolları üyesine müşteki olarak açtığı davada ‘zorla getirilme´ kararı geri alınmış.

00- İkisi bölge müdürü, 7 kadar bürokrat, ‘bohça hazırlayacak´ gibiymiş.

00- CHP´de il kongresi hesabı erken başlarken, eski bir il başkanının avukat oğlunun adı da, il başkan adayları arasında geçiyormuş.

 

KULİS BULVARI

BAHÇELİ KAYSERİ´YE GELECEK

MHP Lideri Bahçeli 23 Haziran Seçimleri sonrasında Anadolu turuna çıkacak. Bahçeli´nin önceliği partisinin belediye kazandığı il ve ilçeler. Bahçeli, bu çerçevede Kayseri´ye de gelecek. Bahçeli´nin bu yöne ziyaret tarihi 23 Haziran´dan sonra kesinleşecek. Bahçeli´nin Kayseri ziyaretinde Büyükşehir Belediyesi´ne de davet edilmesi bekleniyor. Bahçeli, genellikle karayolu ile seyahat ediyor. MHP Lideri´ni şehir girişinde partililerle birlikte AK Parti teşkilatları ve belediye başkanları da karşılayacaktır. Bahçeli, bir günde Sarız, Pınarbaşı, Sarıoğlan ve Özvatan´ı ziyaret edecek. Pınarbaşı´na rahmetli Türkeş´in ‘dede yurdu´olması hasebiyle özel önem veriyor Bahçeli. Muhtemel ki geceyi Kayseri´de geçirecek olan MHP Lideri meslek örgütü ve önemli STK´ların başkanları ile bir akşam yemeğinde buluşacak ve ülkemizin son fotoğrafını yorumlayacaktır.

Diğer Makaleler