Feyza YÖNDEM

Hayat Bir Yolculuktur.

Mücadele ettiğiniz koşullar ne kadar zorsa, başarınızda o kadar büyük olacaktır. Yarışmanın önüne konan engellerin amacı, takılıp kalmak değil, sıçrayıp yükselmektir. Başarılı insan, her türlü engele rağmen, çalışmaya devam eden insandır. Zorluklara teslim olmayın.

Bir insanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük,  karşılaştığı zorluklara teslim olmasıdır. Her insanın gerçekleştirebileceği mutlaka bir şeyler vardır. ‘’Dünyada düzelteceğiniz, ilk ve son önemli kimse  kendinizsiniz’’ demiş  T.Henry.

Hayat engellerle  doludur ,ancak bu engelleri aşmayı bilenler başarılı olurlar. Zengin ya da fakir, meşhur ya da unutulmuş olsun, kentli ya da köylü olsun, herkes hayat yolunda aynı geçit vermez dağlarla yüzleşecektir. “Ben yapamadım,çünkü haklı nedenlerim vardı. Eğer bana fırsat verilseydi, neler yapacaktım.  Ne büyük işleri başaracaktım.”  gibi mazeretlerimiz vardır her zaman .

İnsanlardan daha iyi fırsatlar için de doğan bir canlı yoktur. Bizler çoğu zaman kaderi yanlış  anlıyoruz. Kendimizi, sadece kendimiz durduruyoruz. Çevremizdeki insanların nasıl kendilerini engellediklerine bakın. Sadece kendilerine engel olmakla kalmıyorlar,  Başkalarına da engel oluyorlar. Bir insana, hayırlı bir işe kalkıştığında “yapamazsın” demek,  Ona yapabilecek en büyük kötülüktür. Düşmanın bile  yapmadığı bu öğüdü, biz yapmaktayız sevdiklerimize .

Başarılı insanlar; her zaman, her ortamda, her koşulda çalışabilmeyi başaran insanlardır.  Dünyada yenilmez  kimse, yenilmeyen takım, yenilmeyen ordu, yenilmeyen kumandan yoktur.      Yenilgilerden üzülmek de doğaldır  ancak   toparlanıp büyük bir inanç ve azimle yeneni yenmek gerekir.

Hayat bir yolculuktur.  Bu yolculuğu adım adım yaşıyoruz.

Bu yolculukta, üzerimize  güneşin doğmadığı bir sabah yoktur. Hayat yolculuğu, dünya yolculuğuna benzer. Uzun sürecekse; güzergahında çukuru, dağı, vadisi, virajı ve denizi olmayan bir yolculuk yoktur. Başarı da  uzun bir yolculuktur.  Karla, tipiyle, yağmurla, çamurla, depremle, fırtınayla boğuşmaya mecbur olursunuz. Güneş her zaman semanızda bulunmaz.   Özlemini duyduğunuz gül bahçesinin dikenleri olacaktır. Yer yüzünde acı çekmeden yaşamış bir tek insan yoktur.

Başarılı insan kış uykusuna yatmaz. Mazeretler yaratmaz başarılı insan. Mazeretleri bizzat kendimiz üretiyoruz ve sonra da ona çocuğumuz gibi sahip çıkıyoruz. Birileri onu elimizden almak isterse, sinirlerimiz geriliyor.

İnsanın kendi nefsine esir olması, yenilgilerin en utanç vericisidir. O halde mazeretlere sığınmayalım.

Nefsimizin  zorluklara göğüs germemize , risk altına girmemize engel olmasına izin vermeyelim.  Afrika da bir Ceylan bile  , her sabah uyanır, en hızlı koşan aslandan daha hızlı koşması gerektiğini düşünür.   

İnsanların sizi anlamaları ve takdir etmeleri  bu kadar önemli olmasın  sizin  için. Yaptığınızın doğru olduğunu bilmek  yeterli olsun mesela.  Hangi büyük insanı zamanında anladılar ki? Hedefiniz büyükse, sonunda zafer size verilecektir.

Hayata tutunmak istediğinizde, herkes için mutlaka bir fırsat vardır. Başarı yolundan vazgeçtiğiniz anda, başarı da sizi takipten  vazgeçecektir.

Nereye gideceğini bilen bir kişiye yol vermek için, dünya bir yana çekilir.

Çoğu zaman, kaderiniz size “yürü” dediği halde siz durursunuz.

O halde ne duruyorsunuz YÜRÜYÜN …!

Diğer Makaleler