Feyza YÖNDEM

KENDİNİZE BİR İYİLİK YAPIN VE BUGÜN SİGARAYI BIRAKIN

Sigara tiryakilerinin bir çoğu bu  alışkanlıktan vaz geçememelerinin sebebinin kilo alma korkusu olduğunu söylerler. Bırakırsam tombul bir insan olurum sözlerinizi duyar gibiyim.

Peki şu araştırmaya ne diyeceksiniz bakalım .Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, sigarayı bırakan erkeklerin %61’i, kadınların ise %51’i sigarayı bıraktıktan sonra bir-iki kilo alıyormuş. Ancak sigarayı bırakanların %23’ü de kilo vermekteymiş.Evet genellikle sigarayı bırakanlar ilk başta birkaç kilo alırlar ama bu çözümsüz bir durum değil elbette.

Sigara içenlerin kilo almadığı gerçeğini kabul edebiliriz, çünkü sigara bazı gıdalardaki faydalı maddelerin vücutta kullanılmasını engeller. Sigarayı bırakınca kilo almanın sebebi bu gıdalardan daha fazla faydalanılmasıdır. Nikotin, metabolizmayı da etkiler ve tiryaki daha çabuk kalori yakar. 

SİGARAYI SEVDİĞİNİZ HALDE BIRAKABİLİRMİSİNİZ ?

Sigaranın bazı yönlerini seviyor olabilirsiniz. Peki, sigarayı severek bırakmanız mümkün mü? Bunun için her şeyden önce gerçekten bırakmayı istemeniz gerekli. Eğer sigarayı seviyorsanız ve sigarayı bırakmayı düşünmüyorsanız yada istemiyorsanız, bu bölümün devamını okumanıza gerek yok. Ama eğer gerçekten sigarayı seviyor ve bırakmak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, başarmak için gerekli olan en temel şeye sahipsiniz demektir. Sahip olduğunuz O temel şey  İSTEK! 

Sigarayı severken onu bırakmak istemek mümkündür. Yapmayı sevdiğiniz ama zararlı olduğu için yapmadığınız şeyleri düşünün. Örneğin; hızlı araba kullanmayı seviyor olabilirsiniz ama tehlikeli olduğunu biliyorsunuz ve yapmıyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemeyi seviyorsunuz ama işitme kaybı yaşamamak için sesi kontrol ediyorsunuz.   Sigara içmeyi de çok seviyorsunuz ama sizin için ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz. 

SİGARAYI ÇOK SEVİYORUM BIRAKAMIYORUM !

“Sigarayı o kadar seviyorum ki, bırakmam mümkün değil ‘’ diyebilirsiniz. Ama bunu bağımlılıktan kurtulmanın yolları mutlaka olmalı.

Sigaranın size sağladığıaklınıza gelen tüm faydalarını bir liste haline getirin kağıda dökün.
Sigarayı bırakmazsanız karşılaşacağınız ve şu ana kadar sigara bağımlılığınız yüzünden uğradığınız zararların , başınıza gelen kötü şeylerin bir listesini yapın mesela.. 

Sigara bırakmak istemenizi sağlayan sebepleri bir liste haline getirin. En başa “Daha uzun yaşamak istiyorum ”  yazın. Sonra sebepleri sıralayın kendinizce  “Çocuklarıma iyi örnek olabilmek için”, “Para biriktirmek için” vb. olabilir. Herkesin hayatında bir değişiklik yaparken kuvvetli bir motivasyona ihtiyacı vardır.Eğer sigarayı neden bırakmak istediğinizi, kesinleştirirseniz, başarmanız daha kolay olacaktır. Yaptığınız bu listeleri  her gün okuyup  motivasyonunuzu güçlendirin.

Bir doktordan randevu alın ve size sigaranın sağlınıza yaptığı tüm yıkıcı etkileri ,sigara içerek hangi kanserlerezemin hazırladığınızı ayrıntılı bir şekilde anlatmasını isteyin. Eğer mümkünse, sigara içen bir kişinin ciğerlerinin resmine bakın.Sigara içtiği için kalp krizi geçirip aniden hayattan kopanların hikayesini dinleyin. Doktorunuzdan size, sigarayı bırakarak kazanacağınız şeyleri anlatmasını da isteyin.

Bunları bir doktordan duymak üstünüzde çok etkili olacaktır. Unutmayın, doktorlar kendilerini insan vücudunu tanımaya, onu korumaya ve olası hastalıkları iyileştirmeye adamış kişilerdir. Sigara alışkanlığının tüm gerçeklerini en iyi onlar bilir!

Ve artık karar verdiniz ve bir adım attınız. Sigarayı hayatınızdan çıkarıyor daha sağlıklı bir nefes için yeni bir yaşam tarzına merhaba diyorsunuz. Bu aşamada şunları yapmayı da ihmal etmeyi;

Egzersiz yapın. Spor yapmak, hem kilo almanızı engelleyecektir hem de sigarayı unutmanıza yardımcı olacaktır. Çok sıkı bir rejim yaparak kendinizi zorlamak yerine sadece yeme miktarınız azaltın ama her şeyi yiyin. Şekerli şeylerden de uzak durun
Daha küçük porsiyonlarda yemek yiyin ,daha yavaş yemek yiyin ,daha büyük bir su bardağı kullanın, Yemekten sonra bir şey yapın (Ama asla sigara içmeyin!). Yürüyüş yapabilirsiniz, dişlerinizi fırçalayabilirsiniz, bulaşık yıkayabilirsiniz vb. Araba kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Sabahları koşun. Ev işleri yapın. Yemekten sonra sigara içilmeyen yerlere gidin ki aklınıza gelmesin,başka şeylerle oyalayın kendinizi .. 

SİGARAYI BIRAKIN VE HAYAT KALİTENİZİ YÜKSELTİN. 

Diğer Makaleler