Kılıçdaroğlu: "Şehitlere kelle dedin, sen mi bana ordudan bahsedeceksin?"

CHP Genel Başkanı Kemâl Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında "Ordu bizim ordumuzdur, peygamber ocağıdır. Ordu hiç kimse unutmasın Mustafa Kemal'in ordusudur." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

PANDEMİ SÜRECİ İYİ YÖNETİLEMEDİ

"Çözümler önerdik, eleştiri getirmedik. Şunu yapın bunu yaparsanız vatandaş memnun olur diye önerilerimizin tamamını yaptık. Bu önerilerin yüzde 90'ı uygulanmadı. Pandemi süreci iyi yönetilemedi. Uçağa binmeyi yasaklıyorsunuz uçak biletinde KDV'yi yüzde 182den 1'e indirdim diyorsunuz. Efendim pandemi sürecinde vatandaş tasarruf yapsın diye. Ne tasarrufu. Bu kadar akıl dışı uygulamalar. 13 bin 706 vatandaşımız resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Gerçek rakamlar bunun çok üstünde."

"Devlet dediğiniz kurum yalan söyler mi! Hiç rakam açıklamazsınız, onu da anlayışla karşılarım ama yanlış rakam açıklamak kadar Türkiye'nin itibarını dünyada sarsan başka bir şey yoktur. Türkiye'yi bu hale niye düşürüyorsunuz? TTB açıklama yaptı, onları terörist ilan ettiler. Akıl dışı! Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi! Bir kişinin hastalığını kim bilir? Kaymakam mı cumhurbaşkanı  mı esnaf mı bilir? Hayır efendim doktor bilir. Doktor diyor ki bunun sayısı budur. Vay efendim sen bunu nasıl söylersin. Ana ilke nedir? Salgının yayılmasını engellemektir. Bu yapıldı mı yapılmadı. Şu anda geldiğimiz nokta acı. Salgın yönetiminde Avrupa'da birinci dünyada dördüncü ülkeyiz. Ülkeyi yönetenler bu sonuçtan utanıyor mu? Utanmazlar! Yalan söyledim diyor. Akıl dışı bir olay. "

EKONOMİK ÖNLEMLER ALINMADI

"Dün oturdular 4-5 saat mi sürdü kabine toplantısı . Erdoğan çıktı 2-3 dakika önlemlere ayırdı. Önlem alındı doğru, peki ekonomiyle ilgili önlemler? Tek satır yok. Adamın dükkânını kapatıyorsun, peki ne yapacak bu adam, nasıl geçinecek? Bununla ilgili tek bir cümle kurulmadı. Buradan bütün esnaf kardeşlerime sesleniyorum: Dün 3-4 saat konuşacaklar. Çıkıp bir iki dakika konuşacak, ama ekonomiyle ilgili tek bir cümle dahi kurulmayacak. Sevgili esnaf kardeşim böyle yapıyorlar sen bunları gayet iyi tanıdın. Önümüzdeki süreç içinde sandık gelecek. Demokratik yollarla bunlara ders vermek senin boynunun borcudur. Bunlara oy vermeyeceksin!"

"Toplam 383 bin işyeri kapanacak. Buralarda aileleriyle birlikte 2 milyon 100 bin kişi işsiz kalacak, daha doğrusu gelir elde etmeyecek. Esnaf kardeşlerime şunu söyleyeyim. Orta direktir devletin teminatıdır esnaf kardeşim, ahi kültüründen gelir, bunun sonucudur ki bizim anayasamız esnaf ve sanatkâr için özel bir düzenleme yapmış. Madde 173. Devlet esnaf ve sanatkârları koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır. Devlet pandemi döneminde sizi korudu mu, sizi destekledi mi? Hayır. Anayasanın gereğini yapmadı. Bizim belediyelerimizin yapmak istediklerinin önüne de engel çıkardılar. Aş evleri için toplanan paralara bile el koydular. Vatandaşın fakir fukaraya verilmesi için belediyeye verdiği paralara da el koydular.  Dükkânı kapat dediler ama kapatıyorsa sosyal devlet olarak o geliri devlet sağlamak zorundadır. Ama size bir şey sağlanmıyor sadece borç veriliyor ama Katar'a ne yapılıyor?"

"Beni iyi, dinle esnaf kardeşim. Sana git dükkânı kapat dediler, seni borçlandırdılar, ikinci kes tekrar dükkânını kapat dediler, Gelir? Sana bir gelir vermiyorlar. Ama futbol karşılaşmalarını ihale ile alan bir Katar firması dedi ki ya dolar çok yükseldi TL eliyor ihaleyle aldım doğru altına imza attık doğru ama ben para ödemeyeceğim, dedi. Yargı var mahkemeye gitse kazanacaklar. kimse korkudan mahkemeye de gidemiyorlar. Bir kalemde 90 milyon dolar indirdiler. Peki esnaf kardeşim senin vergini indirdiler mi? Bu 90 milyon doları sana verselerdi? 90 milyon dolarlık kıyak geçtiler firmaya, bu da yetmedi, TC devletine talimat veriyor, dolar kurunu sabitleyin diyor. Bunlar emredersiniz deyip doları 5.80'e endekslediler. Bunu da Spor ve Gençlik bakanı büyük bir başarıymış gibi Twitter hesabından yayımladı. "
 
"Gelelim başka bir konuya Katar firmasına böyle bir kıyak geçtiniz, kahveleri kapadınız, ama bu kahve amaçları yayınlıyordu, Digiturk abonesiydi. Şimdi diyorlar ki kahve kapandı ama sen abone parasını ödeyeceksin diyorlar. Esnaf kendisini yalnız hissediyor, sahipsiz hissediyor. Hiç umutsuzluğa kapılma kardeşim bu devran değişecek. Esnaf bakanlığı kurduğumuz zaman derdini anlatacak bir bakan bulacaksın. Bunlar bunu yapamazlar. "

TEFECİLERE 192 MİLYAR ÖDENDİ

"Son 18 yılda tefecilere ödenen faiz 192 milyar 70 milyon dolar.  Bu faizle yeni bir Türkiye inşa edebilirdik. Türkiye'de işsizlik diye bir olay kalmazdı. Herkesin işi ve aşı olurdu. Şimdi esnaf kardeşim sen soracaksın. 192 milyar doları Londra'daki bir avuç tefeciye verenlerden sen hesap sormayacak mısın? 192 milyar dolar! 18 yılda dışarıya ödenen faiz! Dolayısıyla bunlar beceriksiz bir yönetimdir."

"Bakın doktorlar, sağlık çalışanları, vatandaşlar ölüyor bunların yüzünden. Bir pandemi sürecini bile yönetemediler. "

PARA RÜŞVETİN ARACIDIR

"(Erdoğan'ın, "Paranın rengi yoktur. Para paradır" sözlerine) Tam bir sömürgeci kafası. Para rüşvetin aracıdır. Büyükelçi tayin ettiğin kişilere soracaksın, 1 milyon dolarlık rüşveti nasıl aldın? Para paradır ama devlet parayı rüşvet aracı olarak kullanamaz. Rüşvet olarak kullananları da o devlet büyükelçi olarak atayamaz!"

"Bütün vatandaşlarımın dikkatle dinlemelerini isterim. Para babaları, Erdoğan'ın deyimiyle faiz baronları neyi istiyorlarsa alıyorlar.  Faiz şu kadar olacak deniyor, emredersiniz faiz o kadar olacak.  Almanya eksi faizle borçlanıyor, Türkiye yüzde 6. Dünyadaki en yüksek faiz. Onların dayattıkları faizi ödüyorsunuz. Ekonomik bağımsızlığımız risk altındadır.

Her şeyi sattılar her şeyi. Dünyanın vergisini topladılar, hangi fabrikayı yaptılar? 18 yılda TC devleti devlet olarak hangi fabrikayı yaptı? Hadi öyle büyük fabrikalar da istemeyiz, bir çimento fabrikası. Bir iktidarın başarısı onun ekonomik başarısı yarattığı istihdamla ölçülür. Yani yaptığınız yatırım izlediğiniz ekonomik yatırımlar sonucu memlekette işsizlik yoksa o politika başarılıdır. Eğer işsizlik yaratıyorsa siz bir avuç tefeciye ekonomiyi teslim etmişsiniz demektir. 10 milyonun üzerinde işsizimiz var. 10 milyon!"

ASKERİN BAŞINA ÇUVAL GEÇİRİLİNCE NE YAPTIN?

"Onları yaptıysan beni zaten affetmesine gerek yok ben bu işleri bırakırım. Bunu bir defa bilesin diyor. Değerli arkadaşlarım size her hafta gelen raporlar var. Bütün arkadaşlarımıza göndeririz. O raporların kapağında silahlı kuvvetlerin ve genelkurmayın ve diyanet işleri başkanlığının siyaset konusu yapılmaması istedi vardır. Cümle olarak yazarız biz onu. Nereden geliyor bu bize, Mustafa Kemal ve arkadaşlarından geliyor.

ORDU BİZİM ORDUMUZDUR

Ordu bizim ordumuzdur, peygamber ocağıdır. Ordu hiç kimse unutmasın Mustafa Kemal'in ordusudur. Bu kişiye hatırlatmak isterim; sen başbakanken dört temmuz 2003'te Süleymaniye'de 11 askerin başına çuval geçirilip kelepçelenip götürüldüğü zaman ne yaptın, ne yaptın sen! Biz CHP olarak tepki verdik. Nota ver dedik Amerika'ya. Verdiği cevap; ne notası müzik notası mı. Bunu yapan adam orduyu sever mi? Bunu yapan adam vatan sever mi? Sen kalkacaksın bize ders vereceksin, sen kim ordu kim! Bizim ordumuzun kahraman askerleri, eksi 35 derecede, Allahın sıcağında terörle mücadele ederler. Onları bu ülkenin namusu sayarız. Ama sen kalktın onlara kelle dedin. Şehitlere kelle dedin. Sen mi kalkacaksın bana ordudan bahsedeceksin? Sen kim ordu kim!"

ÇOCUKLARINI NİYE ASKERE GÖNDERMEDİN?

"'Askerlik yan gelip yatma yeri değildir' dedin. Hiçbir asker yan gelip yatmadı. Sen bu lafı ediyorsun, çocuklarını niye askere göndermedin? Madem orduyu seviyorsun, peygamber ocağı, neden senin çocuğun askerlik yapmıyor. Sen kim ordu kim! "

"Balyoz Ergenekon davaları oldu. Komutanlar hapse atıldı. En değerli komutanlarımız kara, deniz, hava. Kiminle yaptı bunu? FETÖ ile. FETÖ ile iş birliği yaptı. Şimdi kalkmışsın bana ey Kılıçdaroğlu şu bu. Bırak gevezeliği. Sen FETÖ ile işbirliği yapıp orduya kumpas kuran başkan mısın değil misin? Kumpas yaptığını ben söylemiyorum, iş birliği yaptığını da ben söylemiyorum. Onların milletvekili söylüyor; 'Ben kendim bir çok görüşmede oldum' diyor. Kendi ordusuna peygamber ocağına bir terör örgütüyle il birliği yapıp kumpas kuran bir başbakan var mı? Sen kim ordu kim! Sen orduya kumpas kuran bir başbakansın sen."

Diğer Haberler