Oktay Ensari

Kucher diye bir ‘’Adam’’…

Kayserispor’un 9 maçlık galibiyet serisinin altında nedenleri irdelemek çok zaman alacak… Yiğidin hakkını yiğide vermek gerek.Süper ligde puan cetvelinin en alttan ikinci sırasına çıkmış, parasızlıktan kıvranan Kayserispor, şimdi 10.sırada ve  yukarılara doğru basamakları birer ikişer atlıyor… Kayserispor’un bu başarısından Hikmet Karaman’dan, teknik kadrodan, oyuncuların özverisinden  dem vururken, Kulüp başkanı Erol Bedir ve yönetiminin katkısını da göz ardı edemez, yadsıyamayız… Bu konuyu daha sonraki yazılarımla etraflıca  dile getireceğim…

Fenerbahçe’nin  Bursaspor’un altlarda süründüğü gayya kuyusuna dönmüş Süper ligde sarı kırmızılı takımın özverili çıkışında başkanı, yönetimi, teknik direktörü,teknik kadroyu,doktoru, fizyoterapisti , masörü ,malzemeciyi ve tüm kulüp çalışanlarını alkışlamak gerek… Atalarımız boşuna dememiş,  ‘’ marifet İltifata tabi ‘’diye…Eleştirdiğimiz kadar, alkışlamak da boynumuzun borcu… Hele bu, gözbebeğimiz ,şehrimizin gururu Kayserispor’sa…

 


Bu kadar girizgahtan sonra gelelim, başlıktaki konumuza… Adam gibi adam, gençlere örnek bir sporcu, ilerlemiş yaşına karşın, profesyonelliğin kitabını yazacak, uygulamalarla ortaya koyacak kadar disiplinli, özverili bir futbolcudan, Ukrayna Milli takımının  ve Shaktar Donetsk gibi ünlü bir takımın kaptanlık pazubentini takmış, 54  Şampiyonlar ligi karşılaşmasında forma giymiş ,Eylül ayında 37 yaşına basacak, Oleksander Kucher’den söz ediyorum… Sezon başında ‘’Kulüp bul ‘’ dediler, ikiletmedi. Aradı, taradı, Erzurumspor’la flört etti ama olmadı, sezon açıldıktan hayli süre sonra Kayseri’ye döndü.

İyi ki gitmemiş dedirten Ukraynalı tecrübeli dolu oyuncu, her zamanki gibi antrenmana herkesten yarım saat önce çıktı. Soyunma odasına antrenmandan en son dönen oldu. Onbirde olsun olmasın,maç öncesi sahaya çıkacak onbirle ısındı, forma verilmedi diye hiç gocunmadı. ‘’Sıfır problemli’’ bu futbol yıldızı Kucher’e ‘’İlerde oynayacaksın dediler, geride oyna dediler’’, ikiletmedi. Hatta, geçtiğimiz Fenerbahçe maçında solbek bile oynadı… Büyükçe bir alkış da, şapka çıkarılacak , özverili Oleksandr Kucher’e…  Yazımı genç futbolcuların kulaklarına küpe olabilecek, ders niteliğinde, bu beyefendi  futbol adamıyla geçtiğimiz günlerde yaşanan bir anıyla bitiriyorum… Kayserispor için hayati önem taşıyan Göztepe maçı öncesidir. Hikmet hoca ve teknik kadro, saat 09.00’da oyuncuları analize çağırır. Teknik kadro, ellerindeki veriler, rakibe ilişkin kasetlerle ön hazırlık için saat 08.50’de, kulüpte görüntü izlenmesi için karanlık tutulan analiz odasına girerler, oyuncular için dizi sandalyede tek başına  ve toplantıyı herkesten önce gelip, elektrik düğmesini bulamadığı için karanlıkta oturan  Kucher’i bulurlar.

Önce,korkarlar sonra ışıkları yakınca, tecrübeli futbolcunun herkesten, hatta teknik kadrodan önce odada yerini aldığını görünce çok şaşırırlar… İşte , böylesine mesleğine aşık, futbolda olgunluk döneminde,ilk günün heyecanı ve disipliniyle aldığını hak ettirmeye çalışan her yönüyle örnek futbolcu ,Ukraynalı Oleksander Kucher bu… Ne dersiniz, adam gibi adam derken,tam bir profesyonel derken  az bile mi yazmışım? Yere, göge sığdırmamakta haksız  mıyım ?
 

Diğer Makaleler