İyi Partili Ataş sordu: “Emeklilere destek verilecek mi?”

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, emeklilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Ataş, emekli ikramiyelerinin 2018 yılından bu yana düşen alım gücüne rağmen hiç artırılmadığını dile getirdi.

Emeklilere 2018 yılından itibaren dini bayramlarda olmak üzere yılda 2 defa 1.000,00 TL Bayram İkramiyesi ödendiğini hatırlatan Ataş, zamlara ve artan dövize dikkat çekti. Gerçek yani vatandaşın mutfağında hissedilen enflasyona dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Bayram İkramiyesinin verilmeye başladığı 2018 senesinde yıllık ortalaması 4,8 TL olan Dolar, bugün 8,5 TL civarında işlem görüyor. Döviz kurunun ve enflasyonun yükselmesiyle yükselmesi 2018’den itibaren zorunlu ihtiyaç kalemleri başta olmak üzere birçok harcama kalemine yüksek oranda zamlar geldi. Buna karşın emeklilerimize verilen Bayram İkramiyelerine herhangi bir artış yapılmadı. Zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilerimiz geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Ekonomik krizin giderek derinleştiği bu günlerde Emeklilerimize çifte bayram yaşatmak adına Bayram İkramiyelerine bir artışın yapılması kaçınılmaz olmuştur” ifadelerini kullandı.

Emeklilerin korunması çağrısı yapan İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a konuyla ilgili sorular yönelterek, cevap istedi. Ataş, “2018’den itibaren emeklilere Bayram İkramiyesi adı altında ne kadar ödeme yapılmıştır? Bayram İkramiyesinin her yıl enflasyon oranında artırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Pandemi sürecinin uzamasından dolayı emeklilerimize ekstra bir destek verilecek midir? Emeklilerimizin maaşlarının düzenlenmesine yönelik bir çalışma var mıdır?" sorularını sordu.

Diğer Haberler