Oktay Ensari

Millet bahçesi endişesi!

2. Hava İkmal Bakım merkezi,1930’lu yıllarda Türkiye’nin ilk uçak fabrikası olarak   oluşturulmuştu. Sonra ‘’ Siz uçak yapmayı bırakın pahalı iş, biz size yapar daha ucuza satarız ‘’ diye kandıran güçler, burayı bakım merkezine dönüştürdü.Uçak fabrikasının 3 milyon 255 bin metrekarelik alanının bir bölümü, toprak pistli olarak Erkilet Hava limanından önce Kayseri’nin ilk havaalanı olarak hizmette verdi. Eskişehir’deki 1. Hava İkmal Bakım Merkezi gibi, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım merkezi, CNC tezgahları, torna tezgahları teknolojiye açık anlayışla, Hava Kuvvetlerimizdeki uçaklarımızın önemli aksamlarını, parçalarını üretti ve üretmeye devam ediyor. Merkez, Türk Silahlı kuvvetlerinde kullanılan insan ve yük amaçlı paraşütleri de yerli ve milli olarak üreterek, önemli bir görev üstleniyor. Halen Kayseri’de havacılık tutkusu ve aşkı varsa, savunma sanayinde Kayseri önemli bir yere sahipse, ulu önder Atatürk’ün ‘’İstikbal Göklerdedir’’ diyerek kurdurduğu  2. Hava İkmal Bakım Merkezi sayesindedir. Kayseri sanayisindeki bir çok işadamı bir çok usta buradan yetişmiş, onbinlerce işçi buradan ekmek yemiştir.

Bu kadar girizgahın ardından gelelim,  manşetimizde ve köşe yazımda yer alan  ‘’ Millet bahçesinde, endişeli sorular ?’’ başlığımıza… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjdeyle, Kayserililer yıllarca, imara açılması için ağızları sulandıran Hava İkmal Bakım Merkezi arazisinin Millet bahçesine dönüştürüleceğini örgendiler. Sonra proje çalışmaları başladı. Ancak,bu günlerde kamuoyunda, bayram ziyaretlerinde ‘’ Hava ikmalin arazisinin tamamı 3 milyon 255 bin. Projede 1 milyon 260 bin metrekarelik bölümünden söz ediliyor. Acaba, kalan arazi imara mı açılacak? Kayseri’nin akciğeri olan bu alan çok katlı apartmanlarla projelendirilerek yağmalanacak mı ? ‘’ soruları, dedikoduları dillendirilmeye konuşulmaya başlandı.
Tabii bu dedikoduların ve söylentilerin, endişelerin kaynağında, Büyükşehir Belediyesinin eski ve yeni başkanlarınca dillendirilen ve medya üzerinden yaptıkları ‘’ Kayseri Büyükşehir Belediyesi çok borçlu ‘’ tartışmalarının rolü büyük. Niye mi derseniz, borçlu olan belediyeler genelde arsa üretir ve satar.  İşte o nedenle’’ Acaba borçlu belediye gelir için Hava ikmal arazisinin bir bölümünü imara açıp, arsa satışı yapar mı ?’’ endişeleri şehirde ayyuka çıkmış. Bana sorarsanız, bu endişenin yersiz olduğunu, 3 milyon 255 bin metrekarelik alanın, Milli Savunma bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının onayıyla sadece 1 milyon 260 bin metrekarelik bölümüne Millet bahçesi yapılacağıdır .Gerisi sadece dedikodudan, endişelerden ibarettir…

Ancak,Büyükşehir ve Melikgazi Belediyeleri, 2.Hava İkmal Bakım Merkezinin bir bölümünün Millet Bahçesi olacağını, geri kalan bölümünün imara açılma sının söz konusu olmadığını kamuoyuna net biçimde duyurup, bu endişelerin yersiz olduğunu, dedikoduların asılsız olduğunu açıklamalıdır. Siz ne dersiniz ?

Diğer Makaleler