Feyza YÖNDEM

MUCİZELERE İNANIN

Hiç birimiz hayatımızın geri kalan kısmında bizi nelerin, nasıl ve ne zaman beklediğini bilmemiz mümkün değil

Evet bu defa sizlere hastanemizde kanser teşhisi konulup , tedavisini olup hastalığını yenen ve hayata yeniden merhaba diyenbir kahramandan bahsetmek istiyorum.

Bu hikaye  ölümü bir an bile düşünmeden, hayata sıkı sıkı tutunan hayatının geri kalanını kendisine ihtiyacı olan sevdiklerine adayan Aynur’un hikayesi.

Kendi kendine düzenli meme kontrolü yapılması gerektiğini biliyordum. O güne kadar olağan dışı bir durum yaşamamıştım. Aynanın karşısına geçtiğimde bir anda yüzüme tokat gibi çarpan gerçekle yüzleşmek zorunda kaldım. Meme kontrolümesnasında bir gariplik  fark ettim. Sol mememde küçük de olsa bir şekil değişikliği vardı. Normalin dışında bir durumla karşı karşıyaydım.

Hiç beklemediğim bir anda soğuk bir kış  günü adını anmak bile istemediğim hastalığımı meme kanseri olduğumu öğrendim. Yapılan  ultrason ve mamografi sonucunda, sol  mememdeki fibrokistik kitlenin ameliyatla alınması gerektiği söylendi.

Bu tarafı anlatılır türden bir şey değil tabii ki.. Bir anda, bir sürü düşünce beynime  hızla hücum etti. Korkmuş, paniğe kapılmıştım. Ağlayamadım bile..Bu süreci yaşamak zorunda olan  herkes gibi bende “Neden ben?” diye haykırıyordum.

Hastalığımı öğrendiğim andan itibarın ailem her an yanındaydı. Eşim ve çocuklarım kanserin farkındaydılar ,durumun ciddiyetini biliyorlardı. Ama herhangi bir tersliği, hele ölümü hiç konuşmadık biz. Sevdiklerim yanındayken çok güçlüydüm ben.    Neden ben ?Sorularıma bıkmadan usanmadan cevap veren eşimin hakkını sanırım ödemem imkansız. Ailem için, sevdiklerim için bu savaşı kazanmalıydım.

Meme kanserine karşı ailemizde genetik bir yatkınlık olmadığı için hastalığın sebepleri, oluşma şartları, tedavinin nasıl yapıldığı, kemoterapinin beni fiziksel ve ruhsal olarak nasıl etkileyeceği hakkında doktorum ve onkololoji hocası beni sürekli  bilgilendirdi.

Artık daha güçlüydüm. Tek hedefim vardı iyileşmek ve hayatımın geri kalan kısmını sevdiklerimle birlikte sağlıcakla geçirmek. Tedavi aşamamda güven duyduğum, sevdiğim insanlarla beraber olmak iyileşme hızınızı da artırıyor çünkü. Kötü günlerimde yanımda olan  bu güzel insanların, bu güzel ekibin sağlığıma kavuşmamda çok büyük payları var. 

Meme kanserine öyle bir savaş açtı, yaşama öyle bir sıkı sarıldı ki Aynur, ameliyat ve kemoterapi ile  eski sağlığına kavuştu yeniden. Hastalık evresinin kendisine çok şey öğrettiğine inanıyor. Her ortamda kendi kendine meme muayenesinin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor herkese. Kadınların bu anlamda birbirine kenetlenmesi gerektiğini söylüyor ve kansere karşı herkesin bilinçlenmesi  için üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Yaşamın pamuk ipliğine bağlı olduğunu düşünmek yerine alınan her nefesin değerinin bilinmesi gerektiğini vurguluyor.

Aynur ;

Bu hastalığı yenmenin en önemli adımlarının sahip olduğunuz moral, motivasyon ve yaşama sevinci olduğunu söylüyor. Mucizelere inanın diyor. Öncelikle bu hastalığı kabul etmek ve onunla savaşmak için yüksek morale ve yaşama sevincine sahip olmanız gerektiğini vurguluyor.. Kendimizden emin bir şekilde, bu hastalığın geçici bir rahatsızlık olduğuna ve bunu yenebileceğimize inancınızın tam olması gerektiğinin altını çiziyor.Unutmamalıyız ki kanser, erken teşhis, doğru tedavi ve pozitif bir yaşam anlayışıyla yenilebilecek bir hastalıktır, başaracağıma inandım ve artık hayata umutla devam ediyorum diyor.

Hayata gülen gözlerle bakmamı sağlayan başta Dünyam Hastanesi'nin tüm doktor ve hemşirelerine, aileme, eşime, dostlarıma, tüm sevdiklerime hastalığım süresince bana her türlü desteği veren mesai arkadaşlarıma ve iyileşmemde emeği geçen  herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum diyor Aynur…


Son söz olarak bende kanserde erken teşhis çokönemlidiyorum sevgili okurlar .Her yıl binlerce kişiye kanser teşhisi konulan ülkemizde hepimiz daha tedbirli olmaya gayret göstermeliyiz. Hayatın her alanında var olan kanserojen maddeler; insanları ister istemez korkutuyor ve tedbirli yaşamaya yöneltiyor. Ancak unutulmamalıdır ki, kanser; erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kanserde erken tanı, yaşam kalitesi ve süresinin artması açısından önem taşıyor. Bu hastalığı yenmenin yolu ise onu tanımak ve doğru tedavi stratejisini belirlemekten geçiyor

 

Diğer Makaleler