Oktay ENSARİ

ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇMELİ

Üretimin yoğunlaştığı Marmara bölgesinde şimdi bilinen adıyla  Müsilaj sorunu çıktı. Deprem tehdidinden sonra Marmara bölgesindeki sınai kuruluşlar kim ne derse desin, şimdi de ciddi bir çevre sorunu olan kirlilik kaynaklı deniz salyasıyla boğuşuyor…

Marmara bölgesindeki bu kümeleşen sınaileşme olgusu ister istemez akla, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi’nin 2 yıldır her zeminde ısrarla dile getirdiği, Mersin ve İskenderun limanlarıyla direkt bağlantılı Orta Anadolu Üretim havzasını getiriyor.  Kayseri ve çevresindeki 10 ili, bir de Akdenize kapısı olan Adana, Mersin,Hatay’ı da içine alan Orta Anadolu Üretim Havzası için başkan Büyüksimitci, bakın 2 yıl önce ne demiş; “Kayseri ve çevredeki iller olarak nakliye ve lojistik sorunlarımız var, gümrük işlemlerimizde bir takım sorunlar var. Bizler bir kargo terminali ve havalimanı terminal binası istiyoruz. Lojistikle ilgili lojistik köyümüz var ve bu projenin güncellenerek acilen bitirilmesi gerekmektedir. Kayseri ve çevre şehirlerin hem deniz ulaşımına saat olarak yakın olduğunu hem de sanayici potansiyeli olarak daha fazladır. Hiçbir gelişmiş ülkede sanayinin ve finansın kıyı kesimlerde bu kadar yoğunlaştığını göremezsiniz ve bu konuda Marmara ve Güney Doğu’ya bakarsanız arada uçurum var. Devlet bu güne kadar Güney Doğu’ya destek vermek istedi ama orada da sanayi kültürü eksik ve karşılığını almak çok zor. Halbuki bu batıdan başladıysa doğuya doğru gitmesi gereken bir yol olmalıydı ve sıkça dillendirdiğimiz konu bu.’’

Deprem, müsilaj gibi çevre sorunları, KAYSO başkanı Mehmet Büyüksimitçi’nin öngörüsünde, önerisinde ne denli haklı olduğunu ortaya koydu.Kayseri, sanayileşmede tırnaklarıyla kazarak bir noktaya geldi ancak, nakliye ve uluslarası ihracatta limanlara ulaşımda sıkıntılı.

Son yıllarda sanayileşme ve yatırımlar  Marmara bölgesine yani sürekli batıya yapılıyor. O nedenle gelir dağılımı, yatırımların dağılımı, deprem ve çevre sorunları gibi olumsuzlar gözönüne alındığında Orta Anadolu Üretim Havzası bir an önce hayata geçirilmelidir. Kayserili ve çevre illerdeki sanayicilerin beklentisini, istediği bu yöndedir, bizden yazması.

Kayseri’de KAYSO, Valilik, Büyükşehir ve Melikgazi Belediyelerinin öncülüğünde 4.Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kuruluyor. Önemli bir girişim. Kayseri kentinin batısındaki 1. OSB,İncesu OSB ve Serbest Bölgeye kardeş yeni bir OSB geliyor. Hayırlı,uğurlu olsun. Kentin doğusunda Mimarsinan OSB dolaylarında yeri henüz netleşmemiş yeni OSB, hazine arazisi üzerine kurulacak. Yani kimsenin arsa spkülasyonuyla ilgili beklentisi ve endişesi olmasın. Ne diyelim bir an önce hayata geçer. Uzayan kol bizden yanadır. Yeni iş kolları ve istihdam katkısıyla Kayseri ekonomisine önemli bir katkı yapacağından endişemiz yok.

Diğer Makaleler

YAPRAK DÖKÜMÜ
  • 29 Nisan 2021
AH VELİ AH...
  • 15 Nisan 2021