Kadir Dayıoğlu

SU FİYATLARI

Sakın ola ki, su fiyatlarının yüksekliğinden söz edeceğimi sanmayın. Ülke geneline baktığımızda o kadar da yüksek değil. Tabii, Memduh Başkanın seleflerinin; “Allah’ın suyu para ile satılır mı?” diyerek yerel iktidarı kaptılar. Bunu da unutmadık. “Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra” unuttular, “indirme” bir yana “bindirdikçe bindirdiler” su fiyatlarına.

 

Evet. Diğer mal ve hizmetlere bakarak su pahalı değil. Amma lakin, nedendir bilinmez, bölgelere göre tarifeleri hesaplayan arkadaşlar bir yanlışlık içerisindeler… Ya hesap yapmayı bilmiyorlar ya da siyasetin etkisindeler; popülizm yapıyorlar.

 

Demem o ki, kabullerinde, yaklaşımlarında bir rasyonellik yok. İrrasyonel davranıyorlar… Özellikle “kırsal” kesimlerde… Bakınız nasıl:

 

Hacılar, İncesu İlçeleri ile Kızılören, Hisarcık, Mimarsinan (Eski Yerleşim), Gesi (Eski Yerleşim) ve Kıranardı Mahalleleri, Endürlük Mahalleleri, Gülmersu Bağevleri’nde, “2019” yılı için; Meskenlerde 20 metre küpe kadar, metre küp başına, yuvarlak ve çıplak fiyatı 1,89 lira. Diyeceksiniz ki, bunda ne var? Bundan ucuz su mu olur?

 

Haklısınız ama kazın ayağı öyle değil. Bu fiyat; 5216 ve 6360 sayılı kanunlarla tüzel kişiliği kaldırılan köyler ile Gömürgen, Kululu, Akmescit, B.Tuzhisar, Elbaşı, Güllüce, Karakaya, Koyunabdal, Y.Süksün, Gazi, Sindelhöyük, Şıhlı, Zile, B.Toraman, Kayapınar, Küpeli, Yeşilkent, Çiftlik, Palas, Karaözü, Alamettin, Gaziler, Dadaloğlu, Avşarobası, Derebağ, Pazarören, Kaynar, Himmetdede, Düver ve Amarat Mahallelerinde, metre mikabı 0,33 lira.

***

Durun daha bitmedi, bu fiyatlar bir öncekiler için 20 metre küpe kadar iken bunlar için tam üç katı,    60 metre küpe kadar. Kırsal kesimde 20 metre mikap ne ki? Sadece çayır sulaması bundan fazla olur.

***

Peki, birincisiler 20 metreküpün üzerinde su tüketirse ne olacak? Bu sefer çıplak, 3,94 lira metre küp ödeyecek. Yine peki, diğerleri?  60 metre mikaptan sonra 0,75 lira metreküp… Limit aşınca, iki ile bunlar arasında 5,5 kat fark var… Bu Allah’tan reva mı?

***

Bir diğer kategoriye giren yerler ise şöyle sıralanmış: Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar İlçeleri ile Ağırnas, Başakpınar, Büyükbürüngüz, Ebiç, Erciyes, Güneşli, Gürpınar, Kepez, Kuşçu, Kuruköprü, Mahzemin, Süksün, Turan, Yemliha ve Zincidere Mahalleleri’nde 60 metre mikaba kadar, çıplak ve yuvarlatılmış 1,35 lira metre küp. Ama bunu aştı mı fiyat 2,25 lira oluyor.

***

Nihayet, Melikgazi, Kocasinan ve Talas İlçeleri ile Erkilet, Gesi ve Mimarsinan Mahalleleri’nde meskenler için ne kadar tüketirsen tüket, çıplak ve yuvarlatılmış 3,94 lira metre küp.

***

Soru şu; bu yörelerde yaşayan insanlar benzer insan değil mi? Yine buralarda yaşayan mesela inekler, sulanan çayırlar faklı mı? Unutmayın Felahiye’nin ineği de, Melikgazi’nin ineği de aynı suyu içiyor.

 

Yine mesela buralarda ki bağlar, bostanlar, çayırlar-çimenler, ağaçlar, çiçekler farklı mı? Bunun da bir izahı olmalı? “Vur abalının sırtına!” tavrı yakışmaz KASKİ’ye…

 

Amaç ne?

 

Bunları çok kez sordum. Yanıtlama tenezzülünde bulunmadılar. Mesela, limitler hangi süreyi kapsıyor? Ayı mı, iki ayı mı, yoksa yılı mı? Yoksa bir fatura dönemini mi?  Fatura dönemi ise, müddeti nedir?

 

Mesela çok merak ediyorum; ilçeler bazında, kişi başına düşen su tüketimi nedir. Mesela, bir Hacılar’ın, Melikgazi’nin köylüsü ile Pınarbaşı’nın ya da Sarıoğlan’ın “köylüsü”, “kişi başına” ne kadar su tüketiyor.

***

Diyelim ki, tüketim bağlamında, fiyat ve limit nedeniyle Melikgazi “köylüsü”nün duyarlılığını Sarız’ın “köylüsü” gösteriyor mu? Yoksa, ucuz ve limit yüksek diye, Allah ne verdiyse, kullanmaya devam mı ediyor?

***

Eski genel müdür; “Amacımız, yüksek tutmamızın nedeni tüketimi caydırmak!” diyordu… Peki, Yahyalı’nın “köylüsünü” de caydırmak gerekmez mi? Sorular, sorular, sorular…

***

Kusura kalmasınlar, “mal canın yongasıymış!” Enayi gibi, yüksek fatura ödemeye niyetim yok. Tarifelerde eşitlik demiyorum,  denge, adalet, sağlandığı taktirde, ağzımı açarsam nâmerdim… Elbette tarife grupları farklı olacak ama bu denli tutarsızlığın bir izahı olmalı, derim.

 

Bu hesabın neye göre ve nasıl yapıldığını bilmek hakkım. İdare, biz ne yapalım ilgili makamlar karar veriyor biz uyguluyoruz falan diyerek, topu taca atmasın. Az çok biliriz, idare hazırlar, ilgili makamlar onaylar…

***

AK Partililerin rol model aldıkları, Üstatları! Necip Fazıl’ın ifadesi ile anlatayım derdimi: “Şah olsa kuzulara kurt yapmaz bu taksimi!”

Diğer Makaleler