Oktay ENSARİ

KAYSERİ SANAYİSİ VE RESESYON

Resesyon, ekonomik anlamıyla 'Durgunluk' Kayseri ekonomisi ve ülke ekonomisi için iş adamları, sanayiciler, yani üretenler ekonomik küçülmeye, hammadde başta olmak üzere girdilere her an gelen ve saat başı değişen  fiyat artışları karşısında  bir duruş almaya, çözüm yolları aramaya başladılar.

Kayseri ihracatının kalbi durumundaki Organize sanayi bölgesini gezip dolaşıyorum. Yakınma hep aynı, "Sattığımız malın hammaddesini, bir hafta öncesi rakama satın alamıyoruz. Girdiler artınca, satışlar düşüyor.Tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanıyor. İşler azalınca çalışanlarımızı  zorunlu izine çıkarıyoruz. Vardiyaları azaltıyoruz." 

Hiç abartısız, 2022 yılının yıllık izinlerini işçilerine şimdiden kullandıran hatta 2023 yılının yıllık izinlerini bile veren fabrikalar bile var. OSB cadde ve sokaklarında önceleri vızır vızır işleyen TIR ve kamyon görüntüleri şimdilerde hak getire…

Ürettiklerini yurt içine veya dışına göndermekte nakliye sorunu yaşayan Kayserili sanayiciler şimdilerde 'Lojistik' adını ağızlarına almıyor. Zira, durgunluk nakliyeye de yansımış. Fiyatlardaki belirsizlik, üretimdeki resesyon, üreticinin, sanayicinin ve işadamının keyfini kaçırmış. Bırakın dünü, bugünü nasıl kurtarmanın kaygısındalar.

Sanayicilerin en önemli kuruluşu Kayseri Sanayi Odası ise, durgunluk konusuna ihtiyatlı hatta moral verici yaklaşıyor yaklaşmasına ama üyelerine "Aman dikkat" çağrısı yapıp, uyarılar ve önerilerde bulunuyor.

Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ve Meclis Başkanı Abidin Özkaya, KAYSO’nun aylık olağan meclis toplantısında önemli  mesajlar verdi. Abidin Özkaya, "Ekonomik küçülmelerin yaşanacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Önümüzdeki dönemde hem yurt içi hem yurt dışı pazarlarda daralma yaşanacağını öngörmek mümkün. Bu olumsuzluğun etkilerini minimuma indirmek için firmalarımız satış tarafında daha esnek davranarak, alternatif pazarları dikkate alıp, pazar çeşitliliğini artırmaları yönünde çalışmalar yapmalıdır.” vurgusu yaparken, yönetim kurulu başkanı Mehmet Büyüksimitçi ise  küresel ekonomilerde yaşanan  resesyon endişesininden dolayı yaşanan olumsuzlukların ülkemizde ve Kayseri’de kendini  hissettirdiğine dikkati çekerek  "Özellikle Avrupa ve ABD pazarlarında gelen yavaşlama sinyalleri, son 1,5 yıldır ihracat öncülüğünde büyüyen Türkiye ekonomisini etkilemeye başladı. Resesyon endişelerinin getirdiği yavaşlamadan en çok etkilenenler elbette Avrupa’ya daha fazla bağımlı olan sektör ve firmalar olacaktır. Bizim de Kayseriolarak ihracatımızın yaklaşık yüzde 50’sini Avrupa ülkelerine yaptığımızı düşünürsek, çok daha temkinli olmamızda, alternatif pazarlara yönelmemizde fayda olacağını düşünüyorum" diyor.

Çin, ABD ve AB olmak üzere küresel piyasalarda artan resesyon kaygısının altını kalın çizgilerle çizen Büyüksimitci, küresel ortamda pandemi sürecinin devam etmesinin, Rusya- Ukrayna  savaşın ne zaman sona ereceğinin belirsiz oluşunun, yüksek küresel enflasyonun düşürülmesi için daraltıcı politikaların ekonomileri yavaşlatması ve resesyon ihtimalinin konuşuluyor olması, önümüzdeki süreçte küresel ekonomik gidişatın olumsuz seyretme olasılığını artırdığı düşüncesinde…  Büyüksimitçi Başkan'ın, yaşanan bu sancılı dönemden çıkış ve Kayserili üreticilere çözüm önerileri şöyle şekilleniyor:

“Faizlerin artması ile yabancı sermaye kendi yuvasına gitmeye başladı. Dünyaekonomilerinde yaşanan tüm bu olumsuz tablo karşısında sanayicilerimizin pazar ve ürünçeşitliliğini artırması, olası bir resesyondan etkilenmemek adına çok önemli. Sermaye vefinansmanı doğru yönetebilmek, yüksek katma değerli, rekabet az sektörlerde üretim yapmak çözümlerden birisi olacak. Özellikle finansa erişim konusunda ciddi sorunlar yaşayanşirketlerimizin olası resesyondan etkilenmemek için finansal anlamda desteklenmesi,finansmana erişimin kolaylaştırılması, sanayinin çarklarının durmadan dönmesi açısından önem arz ediyor…”

Diğer Makaleler