"Patlayıcı fabrikası projesi bir an önce iptal edilsin"

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Pınarbaşı’nda yapılmak istenen patlayıcı fabrikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pınarbaşı’na bağlı, Aşağıbeyçayırve Eğrisöğüt köylerinin bulunduğu bölgeye yapılmak istenen patlayıcı fabrikasını gündeme getiren Genç, fabrika sahasının yerleşim yerlerine, su kaynaklarına yakın olduğunu bölgede tarım ve hayvancılığın büyük tehdit altına olacağını söyledi.

“Proje bir an önce iptal edilmeli” diyen Genç şöyle konuştu:

“Kayseri’ye bağlı Pınarbaşı ilçemiz, Aşağıbeyçayır ve Eğrisöğüt köylerinin bulunduğu bölgeye yapılmak istenen patlayıcı fabrikası nedeniyle tehdit altında. Daha önce ÇED sürecinde geri çekilen proje birkaç revizenin ardından yeniden gündeme gelmiş ve ‘ÇED gerekli değildir.’ raporuyla hayata geçirilmek istenmektedir. Tesisin yerleşim yerlerine uzaklığı 950 metre, köy içme suyu kaynağına uzaklığı ise 200 metredir. Orman köyü olan 2 köyümüzde de yirmi yıl önce arazilerin ağaçlandırılması için devlete verilmiş tek mera alanı kalmıştır. Şimdi o mera alanına patlayıcı fabrikası kurulmak istenmektedir. Ayrıca, planlanan tesis tarlaların hemen yanında olup tarımı bitirecek zehirli tahıl imalatına neden olacaktır. Yöre halkının, sivil toplum kuruluşlarının karşı olduğu, bölgede tarım ve hayvancılığa büyük zarar verecek bu proje bir an önce iptal edilmelidir.”

Diğer Haberler