UYGUR TÜRKLERİ ÜZERİNDEN ALGI PROVAKASYONU !

 

 KAYSERİ TELGRAF-Kayseri Valiliği  son günlerde gerek kamuoyunda gerekse yerel medyaya konu olan Doğu Türkistanlı olarak bilinen ve Keykubat Mahallesindeki Devlet Lojmanlarında kalan  Uygur Türklerinin  sınır dışı edildikleri ve buralardan zorla atıldıkları yolundaki söylenti ve haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Valilik tarafından yapılan açıklamada 96 ailenin kaldığı ve eski polis lojmanları olarak bilinen binaların yıkım kararının bulunduğu , bu amaçla burada geçici olarak misafir edilen 96  Uygur Türküne aylık 800 TL kira yardımı verildiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

‘’Soydaşlarımız Uygur Türklerinin misafirhaneden atıldığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır. Soydaşlarımız Uygur Türkü 96 ailenin kaldığı binalarla ilgili yıkım kararı olduğundan, yıkım süreci başlatılmıştır. Bunun üzerine soydaşlarımızın mağdur olmaması için kendilerine 800 TL aylık kira yardımı yapılmaktadır. Valiliğimizce kendilerine her konuda kolaylıklar sağlanmıştır. Ayrıca, hiçbir Uygur Türkü Soydaşımızın sınır dışı edilmesi söz konusu bile değildir. Basında çıkan gerçek dışı ve provakatif amaçlı olduğu açıkça belli olan bu tür haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’ 

 

Diğer Haberler