Etiyopya Büyükelçisinden KAYSO’ya ziyaret

Etiyopya Ankara Büyükelçisi Adem Mohammed Mahmud beraberindeki heyetle birlikte Kayseri Sanayi Odası’nı ziyaret etti

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Oğuzbaş, Büyükelçiye Kayseri Sanayisi ve oda hakkında bilgiler verdi.

İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına değinen Oğuzbaş, “Geçen yıl itibari ile üyelerimiz tarafından Etiyopya’ya 4,5 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. İhracat rakamlarında bir önceki yıla göre bir miktar düşüş olsa da, pandeminin etkilerinin tamamen kalkması ile birlikte bu rakamları çok daha yukarılara çekecek potansiyele sahibiz. Kayseri’den Etiyopya’ya ihraç edilen ürünlerin yüzde 80’ini elektrikli ev aletlerinden oluşmaktadır. İnşallah bu ziyaret ikili ilişkilerimize olumlu yansıyacaktır. İki ülke arasındaki ticaret hacmini genişletmek için Kayseri Sanayi Odası olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sayın Büyükelçimize ve ekibine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Etiyopya Ankara Büyükelçisi Adem Mohammed Mahmud ise, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da geliştirmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, “İhracatımız geçen yıl bir önceki yıla göre bir miktar düşmüş görünüyor. Bunun sebeplerini araştırıp, masaya yatırabiliriz. Türk ve Etiyopyalı iş insanlarını bir araya getirerek, dış ticaret hacmimizi daha da artırabiliriz. Büyükelçilik olarak iki ülkeye de katkı sağlayacak işbirliklerine açığız. Ev sahipliğinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler