Talat Eyüp ENSARİ

CHP'DE GÜN YÜZÜNE ÇIKANLAR VE İYİ PARTİ'NİN TAVRI

Cumhuriyet Halk Partisi'nde genel seçimler sonrası 'değişim' taraftarlarınca atılan işaret fişeği karşılığını buldu. Özgür Özel'in partinin yeni genel başkanı olmasıyla sonuçlanan süreçte, yapılanlar kadar yapılmayanlar da çok konuşuldu.

Adayların kongrede yaptıkları konuşmalarında terörist selamlama yarışına girmesi CHP'nin içinde bulunduğu garabetin aynası olmuştur. Merhum Ziya Gökalp'in "Tevile ihtiyacı olur mu hakikatin?" sözü bir kez daha hatırlara gelmiştir. CHP'yi eski adıyla HDP yeni adıyla HEDEP ile olan makul ilişkileriyle eleştiren bizleri algı yönetimiyle suçlayanlar için bu kongre şayet utanılacak yüz varsa utanç vesilesi olmuştur.

Teröristbaşı "Apo'nun heykelini dikeceğiz" diyen terörist Selahattin Demirtaş'a, devletimizin başkentinden, büyük Türk Milliyetçisi Atatürk'ün kurduğu partinin kongresinden selam gönderenleri tarih yine lekeli olarak yazacaktır. İlk röportajında partinin daha da sola açılması gerektiğini söyleyen yeni genel başkan tarafını belli etmiştir. Belli ki CHP-HEDEP birlikteliği saklanmadan sürmeye devam edecektir.

Hemen hemen aynı anlarda ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Devletleri Teşkilatı toplantısında asrın, Türk asrı olacağını muştusunu vermesi ise Cumhur İttifakı'nın sırat-ı müstakimdeki yolculuğunu ispat etmiştir.

Diğer yandan CHP'nin eski genel başkanının, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e ithaf edilen 'hançerlenme' serzenişi ise bir kez daha dinleyenlere 'can çıksa da huy çıkmaz' dedirtmiştir. Siyasi geçmişi zikzaklarla dolu Akşener ise CHP kongresindeki terörist selamlamalarına takılmıştır. Doğru birdir, bu doğruyu Akşener bile söylüyorsa doğru olmaktan çıkmayacaktır. Fakat Meral Hanım'a sormak gerekir; madem bu kadar rahatsızdınız, seçim sürecinde ve öncesinde sürekli olarak "Demirtaş'a özgürlük" vaadeden ittifak ortağınıza neden o dönemde ses çıkaramadınız? Bunun nasıl bir ihanet olduğunu anlamanız için istemediğiniz adayın seçime girip yenilmesi mi gerekmiştir?

Her değişiklik yeni beklentilere yol açacağı için CHP'de de eskinin memnuniyetsizleri, yeniyle birlikte harekete geçecektir. 'Değişim' sloganıyla  Buradan hareketle Kılıçdaroğlu döneminde "Yerelde kendi adaylarımızla seçimlere gireceğiz" diyen İyi Parti, CHP'nin bundan sonraki gidişatına göre saklı bir ittifaka yönelebilir. Güçlü olunan yerlerde diğer partinin aday çıkarmaması gibi karşılıklı anlaşmalara karşı Cumhur İttifakı paydaşlarının daha makul kararlarla ön alması gerekmektedir.

NOT:Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük Türk Milliyetçisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 85. yılında saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.

Diğer Makaleler