Veli ALTINKAYA

CHP ÜYESİ PAZARI BEKLİYOR

CHP’de kongre takvimi başladı. Önümüzdeki pazar günü Melikgazi ve Kocasinan’da ‘mahalle bazlı’ delege seçimi yapılacak.

CHP’yi ara ara eleştiren bir gazeteciyim. Ama delege seçimleri konusunda CHP’nin AK Parti ve MHP’ye kıyasla çok demokratik bir yaklaşım ortaya koyduğunu söyleyelim.

Pazar günü birçok mahallede en az iki, hatta yer yer üç liste ile kıran kırana delege seçecek CHP... Bir ay içerisinde AK Parti’de de delege seçimi yapılacak. Daha doğrusu ‘seçimi’ demeyelim ‘yazımı’ dersek daha doğru olur. Keza aynı şekilde MHP’de de delegeler seçilmiyor, tıpkı diğer siyasi ortak gibi bazen masa üstünde, bazen de masa altında yazılıyor delegeler...

Sonra buna da hep birlikte ‘demokrasi’ diyoruz.

Daha önce de yazdığım gibi, CHP Melikgazi, Kocasinan ve Talas’ta 2’şer adayla kongre yarışına gidiyor. Melikgazi’de mevcut Başkan Yakup Yılboğa yeniden aday. Yılboğa, İbrahim Kaan’ın milletvekili adaylığı için istifasından sonra yönetim içinden seçilmişti. Yılboğa’nın rakibi geçen dönemde aday olan Nurettin Parlak. Önceki İlçe Başkanı İbrahim Kaan bu kez kendi yerine seçilen Yılboğa’yı değil, geçen kongrede rakibi olan Nurettin Parlak’ı destekliyor. Anlayacağınız CHP Melikgazi’de kıran kırana bir yarış olacak.

Milletvekili Çetin Arık ve İl Başkanı Ümit Özer’in Melikgazi’ de mevcut başkanı, muhaliflerin ise Parlak’ı desteklediğini ifade edelim.

Kocasinan İlçe Başkanı Mazhar Oğuz Özsoy da milletvekili adaylığı için istifa etmişti. O’nun yerine de yönetim için Erkan Karabulut seçildi. Karabulut, yeniden aday. Karabulut’u ‘kadim Kocasinan tabanı’, yani il yönetimine muhalif ekip destekliyor. Karabulut’ un rakibi ise önceki hafta adaylığını açıklayan Ceren Aydemir. Henüz delege bile seçilmeden konuşmak doğru olmaz; ama Kocasinan’da Ceren Hanım’ın işi kolay değil.

Gelelim Talas’a...

Mevcut ilçe başkanı aday olmuyor. İlçe yönetimi, milletvekili ve il başkanı Nejat Erhan’ı aday gösterdi. Muhalifler ise Talas’ta Mustafa Karaca ile yarışa giriyor. Talas’ta da Karaca’nın, yani muhaliflerin işinin zor olduğunu ifade edelim. Burada Mevlana Mahallesi olarak bilinen Anayurt bölgesindeki 500 kadar üyeden hangi liste çok ismi sandığa getirirse, o başarılı olacaktır.

CHP İl Kongresi’nde 400 kadar delege oy kullanacak. Bu delegelerin 158’i Melikgazi, 120’si Kocasinan ve 58’i de Talas’tan gelecek. 80 civarında delege de diğer 13 ilçeden geliyor.

Melikgazi’de delegelerin kahır ekseriyetinin ‘blok hareket’ ettiği hiç görülmemiş. ‘Parti büyükleri’ genellikle bu ilçede, dolayısıyla bu büyükler ilçe delegesi olunca il delegesi de olmak istiyor. Hatta oluyor. İş onunla da bitmiyor, bu ‘büyüklerin’ neredeyse tamamına yakını ‘Kurultay delegesi’ olmak istiyor ve işte bu noktada istikamet değiştirebiliyorlar.

Yani kim kazanırsa kazansın Melikgazi’den gelecek 150’nin üzerindeki delegenin yarısının ne yapacağı belli olmaz. Kabaca yarısı da ilçe başkan ve yönetiminin iradesi doğrultusunda oy kullanıyor.

Melikgazi’deki bu durum Kocasinan ve Talas için farklı. Bu iki ilçede kim kazanırsa delegelerin % 75-85 arası yönetimin tavrı istikametinde irade ortaya koyar.

Pazar günü yapılacak delege seçimleri elbette bir fotoğraf ortaya koyar; ama asıl olan ilçe kongrelerinin nasıl sonuçlanacağı.

Bu süreçte CHP’yi daha çok yazarız.

 

HİSARCIKLIOĞLU KARARI

Rifat Hisarcıklıoğlu hemşehrimiz. Rifat Bey, epey bir zamandır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanlığını yapıyor.

Hisarcıklıoğlu ile ilgili kararları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes Üniversitesi’ni kutluyorum.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki pazartesi akşam saatlerinde Kayseri’ ye gelecek. 19 Kasım Salı günü ise ERÜ’de akademik yıl açılışı yapılacak ve ilk dersi Rıfat Başkan verecek. Bu arada Erciyes Üniversitesi Senatosu Rifat Bey’e ‘ Fahri doktora’ verme kararı almış. TOBB Başkanı’na daha önce de birçok üniversite ‘fahri doktora’ vermişti. Aslında ERÜ bu noktada geç bile kaldı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış’ı ve Üniversite Senatosu’nu bu isabetli kararı nedeniyle kutluyorum.

Büyükşehir Belediye Meclisi de pazartesi günü Rifat Bey’in adınının bir caddeye verilmesi talebini ilgili komisyona havale etti. Bu kararı nedeniyle başta Memduh Başkan olmak üzere tüm meclis üyelerini de tebrik ediyorum.

Rifat Hisarcıklıoğlu, tıpkı Kadir Has gibi ‘Biz doğduğumuz topraklara övünmeye değil, ödeşmeye geldik’ inancına sahip... Rifat Bey bu iki kararı da hak etmiş bir hemşehrimiz.

 

Mış… Miş… Muş…

00- Başkan Büyükkılıç, cumartesi günü Soğanlı’da ilk balonunun uçurulması için Sivil Havacılık Genel Müdürü ile bizzat görüşmüş.

00-CHP, pazar günü Melikgazi ve Kocasinan’da kıran kırana delege seçecekmiş.

00- MHP Melikgazi İlçe Başkanlığı için Av. Enes Ertuğrul Kalın’ın adı Genel Merkez’in onayına sunulmuş.

00- AK Parti’de kongre takvimi ile birlikte uyarmamıza rağmen il-ilçe başkanlığı rüyası görenler varmış.

00- İncesu OSB’ye TCDD’nın yükleme rampası kurması ile ilgili projeye start verilmiş.

00-Milli Savunma Bakanı hemşehrimiz Hulusi Akar, yüzbaşı iken Ermenilerle ilgili ABD arşivlerindeki raporlar odaklı hem de bu ülkede doktora yapmış.

 

 

KULİS BULVARI

OSB MÜFETTİŞLERİNİN TEFTİŞ LAYİHASI

Kayseri bir süredir Organize Sanayi Bölgesi’ni denetleyen müfettişleri konuşuyor. Müfettişler gideli 10 gün kadar oldu, ama polemiği de devam ediyor. Bu arada kimse de ‘Yahu bu müfettişler beş ay denetim yaptı, sonuç ne?’ diye soran yok. Öyle ya, bu müfettişler Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bir rapor sunacaklar. O rapora teftiş dilinde ‘layiha’ diyorlar. Hariçten duyduğuma göre müfettişler raporlarında üç konuda tekid almış. Bunların arasında bölge müdürlüğünde oluşturulan ’Osmanlı Salonu’, seçim arefesinde basın-yayın kuruluşlarına yapılan ödemelerin bir bölümü ve pastırma-sucuk ücretleri... Müfettişleri buraya getiren bazı işletmelerin ruhsatlandırma konusunun da raporda yer aldığını belirtelim. Ve asıl söylemek istediğimizi söyleyelim. Bu müfettiş raporundan sonra Bakanlık, OSB’ye eleştirilen konularla ilgili bir yazı yazar ve Tahir Nursaçan ve yönetimi de 4 yıllık görev süresini tamamlar.

 

Diğer Makaleler