"Biz seçim istiyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ortak basın toplantısı düzenledi. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, "Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Cumhur İttifakı'nın büyük ortağı küçük ortağı tarafından esir alınmış" dedi. İyi Parti Genel Başkanı Akşener de, "Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde götüremez. Liyakat yok, tek kişinin iki dudağı arasında bir Türkiye. Hesap verilebilirlik, adalet, hukukun üstünlüğü yok. Bunlar olmadığı için ekonomiye güven yok" diye konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türkiye bir başka alana makas değiştiriyor" sözlerine ilişkin olarak şu açıklamada bulundu:

"Sayın Adalet Bakanı adalet reformundan bahsetti sayın Erdoğan bu reform talebine ekonomiyi de işin içine katarak destek verdi. Hemen akabinde Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi. O zaman da söyledim bu tehdit milli iradeye yapılmış bir tehditti. Hepimiz sırayla kınadık doğrusu da bu.

İlginç olanı işte ekonomide, adalet sisteminde reform yapılacağı iddia edildi, hemen sayın Kılıçdaroğlu'na hapisten şartlı tahliye olmuş bir kişi tehdit etti, cumhur ittifakının küçük ortağının genel başkanı tarafından da bu tehdit sahiplenirdi. Bu Türk siyaset tarihinde ilk kez yaşandı. İlk defa bir siyasetçi tehdit sahibinin yanında durdu.

"AK PARTİ YÖNETİCİLERİ NE YAPACAK?

Ben de dedim ki evet tehdit sayın Kılıçdaroğlu'na en şiddetli bir şekilde kınadığımız milli iradeye yapılmış bir saldırı. Ama buna yönelik AK Parti yöneticileri ne yapacak? Sonra Arınç bir konuşma yaptı, üstüne Cemil Çiçek telefonla katıldı. Ben de bir makas değişikliğine gidiliyorsa bu adımı görüyorum ben. Sonra bu kişiler konuştu. Sayın Arınç istifa etmek durumunda kaldı."

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti hiçbir emperyal gücün egemenliğini kabul etmez. Gölgesini dahi kabul etmez. Öğretmenlere gelince. Öğretmenler bize ahlakı öğretirler, saygıyı, konuşmayı öğretirler. Öğretmenler büyük bir camiadır. Hepsinin ortak talebi 3600 ek gösterge talebi var. 2018'de AK Parti 3600 ek göstergeyi seçim beyannamesine koydu. Erdoğan 24 Mayıs 2018'de 3600 ek göstergeyi getireceklerini söyledi. Ben çıkıp öğretmenler gününde neden sözünüzü tutmadınız diye soruyor muyum? Soruyorum. Bütün öğretmenlerin istediği 3600 ek göstergeyi ben istemiyorum gidip AK Partiye oy vereceğim diyorsa o öğretmen o camianın üyesi değildir. Ben sağlık görevlisinin, din görevlisinin, öğretmenin hakkını savunuyorum. Öğretmeni baştacı yapmayan hiçbir siyasal iktidarın başarılı olma şansı sıfırdır "

Kılıçdaroğlu, Anayasa taslağı iddiasına ilişkin bir kez daha konuştu. CHP lideri şunları kaydetti:

KILIÇDAROĞLU: ANAYASA ÇALIŞMASI OLACAKSA TÜM PARTİLER BİR ARAYA GELİR

"Böyle bir çalışma yapılmadı ki. Nereden çıkarıyorsunuz arkadaşlar. Evet dört parti bir araya geldik. Millet İttifakı olarak bir araya zaman zaman geliyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem demişiz, nasıl olacak bu, Anayasa değişikliğiyle olacak. Biz de çalışıyoruz, diğer partiler de çalışıyor. Bu ülkede bir anayasa çalışması olacaksa meclisteki bütün partiler bir araya gelir.  Her siyasi partinin parlamentoda temsilcisi var. HDP'nin başkanvekili var mı, var. Meclis'i yönetiyor mu yönetiyor. AK Partili elini kaldırıp ondan izin istiyor mu, istiyor. Niye bunu eleştirmiyorsunuz o zaman! Kısır tartışmaların dışına çıkmak zorundayız. Bu ülkeye demokrasiyi getirmek, insan haklarını konuşmak zorundayız. "

Akşener ise söz konusu konu hakkında şu ifadeleri kaydetti:

AKŞENER: ÖMER ÇELİK'İN DEDİĞİ KABUL EDİLİYOR DİĞERLERİ EDİLMİYOR

"Sayın Ömer Çelik'in yalanlaması alındı baş üstüne kondu doğrudur dendi. Sonra Saadet Parti Genel Başkanı bir açıklama yaptı. Böyle bir şey zinhar yoktur diye. O bir soru işareti olarak kaldı. Enteresan. Ben ne CHP, ne HDP, ne AKP ile, ne Saadet Partisi, ne bir kurumla herhangi bir gizli saklı anayasa çalışması yapmadık dedim. Bu da bir koca soru işareti oldu. Enteresan. Kılıçdaroğlu'nun açıklaması da soru işaretiyle karşılandı. Bütün bu insanların içinde Ömer Çelik beyefendinin dediği kabul ediyor, diğerleri kabul edilmiyor. Böyle bir şey olur mu! Bu kadar insan yalan konuşacak sadece Ömer Çelik beyin yalanlaması kabul edilecek! Böyle bir şey olmaz. "

Akşener devamında, "Bir daha bu yönde sorulan hiçbir soruya cevap vermeyeceğiz. Bunları tartışmak çöpten yemek toplayan, çocuğu için tablet isteyen fakir gurabaya haksızlıktır" dedi.

Diğer Haberler