Hacı Osman YILDIZ

DOLANDIRICILIKTA YENİ YÖNTEM BİREYSEL EMEKLİLİK YALANI

Kıymetli okurlarımız;

Bilindiği üzere ülkemizde dolandırıcılık suçu oldukça çeşitli yöntemlerde işlenmekte olup, bu yöntemler duyulduğunda ve tespit edildiğinde toplumumuzda her geçen gün daha fazla şaşkınlık yaratmaktadır. 'FETÖ tarafından hesabınız ele geçirildi, PKK terör örgütü tarafından listeye alındınız' şeklinde bir çok yalan ile çok uzun yıllardır insanımız kandırılmakta ve dolandırıcılar tarafından mağdur edilmekte idi. Ancak dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler bu yöntemlerin duyulması ile kendilerine bilinmeyen başkaca yöntemler seçmektedirler.

Son yöntemlerinden bir tanesi de bireysel emeklilik hesaplarının olduğu ve iptali gerektiği yalanı ile vatandaşa kredi kullandırmak suretiyle kullanılan kredinin kendi hesaplarına aktarılmasıdır. Bilindiği üzere bankacılık sistemleri bankalar tarafından oldukça yüksek güvenlik önlemleri ile korunmakta olup, bu tedbirleri aşamayan dolandırıcılar artık bankacılık sistemlerine girmeye çalışmak yerine vatandaşa çeşitli yalanlar ile  vatandaşın iradesini sakatlamak suretiyle bu işlemleri yaptırmakta ve güvenlik önlemlerini aşmaktadırlar.

Örnek bir olay ile izah edecek olursak; dolandırıcılar tarafından  müşteri hizmetleri olduklarını belirtmek suretiyle vatandaş aranarak bir bireysel emeklilik hesabı olduğu ve buna ilişkin aylık ödemesinin artırılacağı yalanı söylenmektedir. Vatandaş tarafından böyle bir hesabın olmadığı itirazı olsa dahi dolandırıcılar tarafından kredi kullanıp kullanmadığı sorulduktan sonra kredi nedeniyle haberi olmadan bu hesabın açıldığı ve hesapta para biriktiği ve bu paranın devlet katkısı ile arttığı talep edilirse iptal edilebileceği belirtilmektedir. Vatandaş tarafından iptal işlemi gerçekleştirilmesi istendiği takdirde ise internet bankacılığına girilmesi, kredi işlemlerine girilmesi istenmekte ve talimatların takip edilmesi hesaba yatan paranın ise bildirilen hesap numarasına iade edilmesi gerektiği bu neticede bireysel emeklilik hesabının iptal edileceği  belirtilmektedir. Vatandaşın iradesi  sakatlanarak kredi kullandırıp bu kredi tutarının kendi hesaplarına geçmesi sağlanmaktadırlar.

Bu yöntem oldukça yaygınlaşmakta olup, bir çok vatandaşın mağduriyetine sebebiyet vermektedir. Öncelikli yapılması gereken özel numaradan aranıp aranmadığının tespit edilmesi ve arayan kişinin gerçekten müşteri temsilcisi olup olmadığının irdelenmesidir. En önemlisi ise şüphedir. Telefonunuza gelen doğrulama kodunun paylaşılmaması ve bankanın sizleri özel numaradan aramayacağının bilinmesi ise bu dolandırıcılık suçunun işlenmesine engel olmak için önem arz etmektedir.

Her geçen gün farklı yöntemler bulan dolandırıcılara karşı tek ve en önemli tedbir belirttiğimiz üzere şüphedir. Kimseye para aktarımı yapmamanız gerektiği, önemli iş ve işlemlerinizi bizzat şubeden yapmanız gerektiği, kimse ile hesap kartı paylaşımı yapılmaması gerektiği dönemsel olarak elzemdir. Toplumsal olarak bilinçlendilçe bu suç makinelerine engel olacağımızın ve suç oranlarının düşmesinin yegane çaresinin bilinçli olarak işlem yapmak ve bu insanlardan şüphe duymak olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Adaletin var olduğu güven içerisinde yaşadığımız bir topluma kavuşmak dileğiyle.

Diğer Makaleler