Oktay ENSARİ

YHT GELİR Mİ ? BELKİ DE GELMEZ !

Çok bilinen dertlimi dertli, hüzün dolu bir türküdür, Kara tren. Bugünlerde sözleri her ne kadar Yüksek Hızlı Treni (YHT) çağrıştırmasa da tam bize göre, sanki Kayserililere göre yazılmış sanki :

’Gözüm yolda gönlüm darda
Ya kendin gel ya da haber yolla
Duyarım yazmışsın iki satır mektup
Vermişsin trene halini unutup
Kara tren gecikir belki hiç gelmez
Dağlarda salınırda derdimi bilmez
Dumanın savurur halimi görmez
Kan dolar yüreğim gözyaşım dinmez’’

 Sözlerine bir baksanıza, kara tren yerine koyun YHT’yi, sonra ‘’ Kara tren gecikir belki hiç gelmez’’ bölümündeki  nakaratı '' seslendirin durun.  Bu içli türküyü yazanın eline, söyleyenin diline sağlık… Kayseri, Kayserili bu konuda çok dertli çok sitemli. O nedenle Cumhurbaşkanı  Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Ekim’de ilimize yapacağı ziyaret öncesi,şehrin bu konuda bir türlü gerçekleşmeyen cek-cak’larla  söz salatası olarak yürüyen beklentisini dindirmek için hemşehrimiz MSB Hulusi Akar’ın Erkilet 12.Hava Ana Ulaştırma üssündeki M400 uçağıyla ilgili bir etkinliği fırsat bilip, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ı da yanına katıp Kayseri’ye göndermişler… Hava alanındaki bir salondaki brifingde il yöneticileri  yılan hikayesine dönen YHT, zaman ve yakıt  kaybı ile o bölgedeki esnafı yol kapalı kaldığı için perişan eden Boğazköprü’nün açılışı, Belsin- Şehir Hastanesi raylı sistem hattı, Kayseri’nin otobana bağlanması , Erkilet hava limanındaki yeni terminal binası ve apron yapımı konularına anlatıp, vatandaşların, basının tepkilerini dile getirmişler…  Bakan Turhan ile Akar, brifingin ardından Fuar alanındaki ögle yemeğindeki kentin prokotolü  ile bir araya geldi. Geldi gelmesine ancak, öncesinde bizim medya ordusu ve onlara ek kuvvet olarak belediyelerin, üniversitelerin odaların de basın birimlerindeki arkadaşların desteğiyle  her zaman olduğu gibi  sadece  ‘’ Allah , Allah ‘’ nidaları olmadan,kamera ve fotoğraf makinalarıyla birbirlerini ezerek, iterek adeta hucuma geçerek, bakanları ablukaya aldı. Sonra, medyaya kapalı brifingde dile getirilen konular bu kezde  bizler tarafından sorumluluk alanındaki bakan Turhan’a soruldu. Ulaştırma bakanının Kayserili gazeteciler tarafından soru yağmuruna tutulması, konuya bu denli hakim olmalarını MSB Hulusi Akar, zaman zaman  kabine arkadaşına doğru gülümseyerek bakarak, sanki ‘’ Ben, sana dememişmiydim. Kayserili hemşehrilerim ve medyası beklentilerinde haklı.’’ der gibiydi. Bakan hızlı tren için 2023’ü işaret ederken diğer ulaştırma yatırımları için elinden geleni yapacağını söylerken, Boğazköprü konusunda bakana Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’tan köprünün 29 Ekim’de açılacağına dair tüyo geldi.
Onu bunu bilmem, MSB  Hulusi Akar’ın planlanmış askeri törene  genelkurmay  başkanı ve kuvvet komutanlarıyla katılmasını anladık ama, Ulaştırma bakanın alel acele yapılmış,havalanındaki 1 saatlik brifing dışındaki ziyareti bana Kayseri’nin Cumhurbaşkanının gelişi öncesi Kayserililerin gazını almaya gelmiş,mavi boncuk dağıtılmış bir etkinlik olarak geldi. İnşallah yanılırım… Aksi halde ‘’  Kara tren ‘’ türküsünün sözlerini  ‘’ Yüksek Hızlı tren gelir mi, beklide gelmez ‘’ demeye devam ederiz…

Diğer Makaleler