Oktay ENSARİ

BAKAN HULUSİ AKAR VE KAYSERİ SİYASETİ

MİLLİ Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri birinci sıra milletvekili adayı Hulusi Akar 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler öncesi Kayseri kent merkezi ve ilçeleriyle Ankara, İstanbul, Sakarya, Hatay arasında mekik dokuyor.

Akar, 'Tubitakuzay’ın yerli uydusu İmece, Türk donanmasına ait silahlı insansız hava aracı SİHA gemisi TC Anadolu, Altay tankının Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim törenlerine katılıyor. Diğer yandan da baba ocağındaki seçim çalışmaları çerçevesinde törenler, geziler, ziyaretler, tv çekimleri, radyo programları, parti çalışmaları ile bir anda kendini yoğun bir tempo içinde buldu.

Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı olarak terörle mücadele yönüyle öne çıktığı şu seçim döneminde Kayseri için yaptıklarını, yapacaklarını Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’in Kayseri basınına verdiği iftar sonrası, medya mensuplarıyla yaptığı samimi sohbette dile getirdi.

Bu güne dek siyasetçi kimliğinden çok asker yönüyle, sonrasında bakan olarak terörle mücadelede ismi anılan Akar’ın  Koca Yusuf olarak tanımlanan  Airbus A 400M uçak bakımlarının ve Lityum İyon pil yapan fabrikanın Kayseri’de yapılmasında gayretleri ve katkısı çok ama çok önemli.

A 400M uçaklarının fabrika seviyesi bakımı Kayseri’de yapılıyor. Bu dünyada kaç yerde yapılıyor? Bu bakımın Kayseri fasbat tesislerinde yapılması teknolojik kazanımın yanı sıra ülkemize önemli parasal kazanım sağlıyor. Dövizimiz  ülkemizde kalıyor. Ayrıca kurulan hangarlar sayesinde sadece bizdeki  10 adet A 400M nakliye uçağı dışında  başka ülkelerin de  Airbus nakliye uçaklarını bakım için Kayseri’ye gönderecek.

Düşünün ki bir uçağınz en küçük parçalarına kadar sökülüyor ve yenilenmesi gerekenleri yenilendikten sonra tekrar monte ediliyor. Kayserili mühendislerin, işçilerin, askeri personelin teknolojik kabiliyeti kazanmaları, uçak sanayimizin gelişimi açısından da çok önemli. Bu güne dek nikel kadmiyum pil ve bataryalar üreten Kayseri’de kurulu, kentteki hayırseverler tarafından anahtar teslimi TSK’ya bağışlanmış ASPİLSAN, Hulusi paşanın destekleriyle en son teknolojiyle şimdilerde Türkiye’de ilk Lityum İyon Pil ve bataryalar üretiyor. Bu bataryalar uçaklardan, helikopterlere, İHA ve SİHA’lara, elektrikli otomobillere dek bir çok alanda kullanılıyor.

★★★
Kayseri Valisi  Gökmen Çicek ile ev sahibi Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’inde hazır bulunduğu sohbette, Akar’a adeta mihmandarlık yapan Kayseri  Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, medya mensuplarına Kayseri Havalimanı’nın genişletilmesiyle ilgili süreçte Hulusi Akar’ın büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Akar ise, ASPİLSAN’ın kurduğu Lityum İyon Pil Fabrikası’nın birileri tarafından rüyasında görülüp hayata geçirilen bir fabrika olmadığını söyledi ve Aspilsan’daki yapımındaki etkisini katkısını “Kayseri ile ilgili her işin başındayız. Başındayız demek şantiyesinin başında olmak demek değil” diye mütavazı bir tonda özetlerken, A 400 M projesi kapsamında uçakların fabrika seviyesi bakımının Kayseri’de yapılmasını sağladığını , “Airbus ile anlaşma yaptık, tüm A400M bakımları burada yapılacak ve bu durum önümüzdeki dönemde tüm sanayiyi etkileyecek. Retrofit sürecinde kullanılacak civatanın üretimine bile ihtiyaç duyulacak.” diyerek, yan sanayinin de gelişeceğini bunun havacılık ve savunma sanayi kültürünü Kayseri’ye  kazandırmasının da  büyük bir kazanç olacağının altını çizdi.

Hulusi Akar, Kayserililerin gelmesini sabırsızla beklediği, hızlı tren konusunun bir an önce gerçekleşmesi konusunda  etkisinin olduğunu, gece-gündüz her karşılaştığında her selamlaştığında Ulaştırma Bakanı’na sorduğunu belirtip "Öyle ki Kayseri  YHT konusunda Adil artık benden kaçar oldu" diye espriyle anlattı.

Akar Paşa, Kayseri İleri Malzemeler (KİM)’in savunma sanayine katkı sağlayan ürünlerin üretimi, Erkilet Hava limanının hemen yanı başındaki  700 bin metrekarelik alanı Havacılık Uzay ve Savunma Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulması için tahsisinin Kayseri için önemli katkılar olduğunu da sözlerine ekledi. Hulusi Paşa bu arada Kayserili gazetecilerin Avrupa Futbol Şampiyonasında maç oynanacak stadlar arasında Kayseri’nin olmayışı konusundaki yakınmalarını ilgiyle dinleyip, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nu cep telefonundan anında arayıp, söz aldı. Haydi hayırlısı…
★★★
Hulusi Akar’ı milletvekili adayı olduktan sonra  Kayseri’deki seçim çalışmaları sırasında bir dakika yalnız bırakmayan, Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri ile ilgili bir çok proje ve yatırımla ilgili olarak takıldıkları yerde devreye Hulusi Akar’ın girip, çözüme kavuşturduğunu, hatta başkentteki bürokratlara bu çözümler konusunda Akar’ı kastederek "Ya ağa gölgesi ya dağ gölgesi; ağamız sağ olsun" dediğini medya mensuplarına bu samimi sohbette anlattı.

Görünen o ki, Ak Parti'nin 3 dönem kuralına takılan  Mehmet Özhaseki, Mustafa Elitaş ve Taner Yıldız gibi Kayseri’de bakanlık yapmış ağır ağabeylerin boşluğunu yeni dönemde Hulusi Akar dolduracak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakan Akar’a Kayseri 1.sıra milletvekili adaylığını vermesi işte bu yüzden. Genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, Kayseri'yi, Kayserililiği içine sindirmiş,bu şehrin evladı Hulusi Akar derleyip, toparlayacak…

Diğer Makaleler