Oktay ENSARİ

FUTBOLA KADIN ELİ DEĞİNCE...

Türkiye Kupasında kadın başkanın takımı Kayserispor önce Fenerbahçe’yi sonra Beşiktaş’ı ardından da sezonun şampiyonu Trabzonspor’u saf dışı bırakıp, tam 14 yıl sonra kupada finale kalma başarısına imza attı.
‘’ O kupa buraya gelecek’’ sloganıyla taraftarı, teknik kadroyu, oyuncularını ve Kayserispor taraftarını ateşleyen ,süper ligin tek kadın kulüp başkanı , bir çocuk annesi, 47 yaşındaki  Gözbaşı,Türkiye Kupasında finale kalmalarını ‘’Biz buraya Türkiye’nin lokomotif takımlarından Fenerbahçe’yi Beşiktaş’ı ve bu sezonun süper lig şampiyonu Trabzonspor’u eleyerek finale  kaldık’’ diye özetliyor.

Adının kısaltılmışı olan  BRN  markasıyla ürettiği yataklarını Kayseri’den dünyanın dört bir yanına ihraç eden, başta Amerika  olmak üzere Bulgaristan'da da fabrika kuran başarılı  iş insanı  Berna Gözbaşı önce Kayserispor yönetim kurulu üyesi olarak , sonra da 3 yıl önce de  Süper Lig tarihine 'İlk kadın başkan' olarak adını yazdırdığı  sarı kırmızılı kulüpte  büyük başarıya imza attı. Annesi emekli öğretmen, babası ise emekli bir astsubay olan,  önce kadın sonra anne ve iş insanı Berna Gözbaşı, tam bir işkolik. Kayserispor dışında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulundaki (DEİK)  çalışmaları, Danimarka İş Konseyi Başkanlığı ve  Avrupa Ülkeleri Avrupa Koordinatör Başkanlığı gibi bir çok görevi de üstlenirken, yönetim kurulu başkanı olduğu şirketiyle de gerek yurt içinde gerek yurt dışında başarıdan başarıya koşuyor. Ticari zekâsının çocukluktan geldiğini üzerine basa basa söyleyen  ve  maddi sıkıntılar içindeki Kayserispor’u elini cebine atarak 3 yıldır ligde tutan Berna Gözbaşı,’’ Zorluklardan yılmayan bir yapım var. Türk kadını olarak ömrünün her aşamasında AR-GE'ye önem vererek başarıyı yakaladım. Zamanı da iyi planlıyorum. Tabii  aile, iş ve spor yaşantımı aynı anda bir arada götürmek için özverili olmak gerekiyor. Son 3 yıldır en çok vaktimi, Kayserispor’a harcıyorum. Zira, futbola el atmış bir Türk kadını olarak sorumluluğumu biliyorum. Futbol dünyası gibi erkek egemen bir dünyada bir kadının da  başarılı olacağını kanıtlıyorum’’diyor

Anadolu takımlarının bu sezon gerek süper ligde gerekse Türkiye Kupasında çok başarılı olduğunun altını çizen kadın başkan, sportif alandaki hedeflerini öncelikle 26 Mayıs Perşembe günü İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Sivasspor ile oynayacakları finalde kupayı  14 yıl sonra yeniden Kayseri’ye getirmek olduğunu sonra da  Avrupa'da başarılı ve kurumsal altyapısı çok daha güçlü bir takım oluşturmayı üzerine basa basa söylüyor. Göreve geldiği 3  yıllık dönemde genç oyuncular kaleci Doğan Alemdar’ı Fransa’nın  Ligue 1 takımlarından Rennes’e, Emre Demir’i ise Katalan devi Barselona’ya  gönderen , alt yapıdan yeni isimleri profesyonel kadroya kazandıran  ve bunu ülkemizin  tanıtımı ve Türk futbolu adına bir kazanç olarak gördüğünü söyleyen Gözbaşı, adının Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı için geçmesine ise ,  onur verici bir yaklaşım ve yakıştırma olarak bakıyor. Kim ne derse desin,ne söylerse söylesin,Kayserispor’a kadın eli değdi. Berna Gözbaşı, erkek egemen Türk futboluna yeni bir soluk, yeni bir anlayış  getirdi. Tüm baskılara karşın arkasında durduğu teknik direktör Hikmet Karaman, bir anne bir abla gibi yaklaştığı sarı kırmızılı futbolcularla inanılması zor bir başarı öyküsüne imza attı. Bu inançla , bu anlayışla Kayserispor, 26 Mayıs’ta Türkiye Kupasını evine götürürse,başarısını taçlandırmış olur.

Diğer Makaleler