Oktay ENSARİ

YERLİ VE MİLLİ TANK ÜRETECEK ŞİRKET ÖNERİSİ

Kayserinin önde gelen sanayicilerinden Mehmet Güldüoğlu ile Organize Sanayi bölgesindeki Gülsan Fabrikası'nda sohbet ediyoruz.

Kayseri sanayisinin, özellikle savunma sanayiyle ilgili ilginç bir fikrini gittikçe koyulaşan sohbette heyecanla anlattı. Önerisinin temeli, gerek  zamanında açılmış çırak okuluyla gerekse buradan yetişmiş şimdi her biri koca koca sınai kuruluşlarına hükmeden eskinin ustaları şimdinin patronlarıyla, Kayseri Sanayisinde önemli bir merkez ola neski adıyla Anatamir, yeni adıyla 2. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı…

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait paletli araçların Bakım-Onarım-Modernizasyon faaliyetlerinin titizlikle yürütüldüğü bu önemli  savunma sanayi kuruluşu, 68 yıldır yaptığı ve tamir ettiği tanklar ve paletli araçlarla TSK’ya ve ekonomimize önemli katkılar sağlıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sahadaki en önemli vurucu güçleri arasında bulunan zırhlı ve paletli araçlar, Kayseri'deki 2. Ana Bakım Merkezi Fabrikalar Müdürlüğünde baştan aşağı yenileniyor. Kayseri'de 387 bin metrekarelik alanda 1954 yılından bu yana faaliyetini sürdüren merkez, Milli Savunma Bakanlığı'nın sınıfında en önemli "tank fabrikası" ve "tank otorite merkezi" olarak tanınıyor.

İşte bu noktada Mehmet Güldüoğlu, başlıyor önerisini anlatmaya: "Arge, Arge diye tutturmuş gidiyoruz, iyi yapanlara, özgün tasarımlarla ortaya çıkanlara sözüm yok ama, Arge’nin kelime anlamı bana göre arakla gel. Herkes birbirinden araklayıp üretiyor. Ben diyorum ki, Kayseri olarak savunma sanayinde büyük adımlar atmalıyız. Örnek olarak Anatamir’de yerli milli tank üretelim. 50’şer ve 100’er bin liralık hisselerle, bir şirket kuralım. Odalar, OSB’ler,  HARBİŞ sendikası, sanayiciler, iş insanları, kıdem tazminatlarına mahsuben  işçilerde ortak olsun bu şirkete. Yalnız, her kişi veya kuruluş sadece bir hisseye sahip olsun. Hava İkmal Bakım Merkezinin makine parkı da bu şirkete dahil edilsin. Hisselere şu kadar yıl satılamaz, devredilemez, satmak isteyen şirkete verecek diye şart getirilsin. Kayseri’deki Anatamir ve Hava İkmal gibi iki dev askeri fabrikayı daha işler, daha üretken hale getirelim. Zırhından motoruna kadar tüm parçaları yerli ve milli tanklar üretelim."

Babadan sanayici, üretici, aynı zamanda Kayseri Sanayi Odası Meclis üyesi Mehmet Güldüoglu’nun önerisi  böyle… Bizden,savunma sanayi konusunda beklentileri olan Kayseri kentinin yöneticilerine, büyüklerine ve siyasilerine hele hele kendisi Kayserili olan Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’a bu satırlardan duyurması…

Diğer Makaleler