Hilal SÖNMEZ

İSO RAKAMLARI 'ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI'NIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

Dün İstanbul Sanayi Odası tarafından Türkiye’nin İkinci En Büyük 500 kuruluşu listesi açıklandı. Listede yer alan 347 firma Anadolu ve Trakya’da bulunuyor. Dünya Gazetesi’nde hazırladığımız haber doğrultusunda bu firmaların ihracatın da üretimden satışların da yüzde 70’inden fazlasını karşıladığını ve son 10 yılın verilerine göre İstanbullu firmaların İkinci 500 içinde kan kaybetmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Yine listede önceki yıllardaki sıralamasına göre sıçrama yaparak ciddi bir büyüme yakalayan şirketlerinde pek çoğu Anadolu’da yer alıyor. Rakamlara bakıldığında Anadolu’daki şirketlerin üretim ve ihracat noktasında ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını ve artık talep ettikleri bir takım devlet yatırımlarını almayı hak ettiklerini söylemeliyiz.

Burada sadece Kayseri iş dünyası özelindeki beklentileri değil, aynı zamanda Orta Anadolu kentlerinin tamamını ilgilendiren önemli bir konuyu tekrar açmak istiyorum.

“Orta Anadolu Üretim Havzası” konusu…

İlk kez Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’nin açıkladığı ve ardından Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile pek çok iş dünyası temsilcisinden dinlediğimiz Orta Anadolu Üretim Havzası Projesi; Kayseri, Aksaray, Konya, Mersin Adana ve Hatay başta olmak üzere Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Yozgat, Karaman, Kahraman Maraş ve Osmaniye’yi içine alıyor.

Proje ile bahsi geçen illerde oluşacak yeni üretim havzası ile hem bölgedeki üreticinin önü açılacak hem de bölge halkına yeni istihdam alanları doğmuş olacak. Elbette bölgede istihdam gücünün artması göçün de önlenmesini ve dengeli bir nüfus planlamasını sağlayacak.

Devletin destek ve teşviki ile Orta Anadolu’da hayata geçecek yeni üretim havzası ile aynı zamanda artık fazlasıyla dolmuş olan Marmara Bölgesi de rahatlamış olacak. Üstelik önemli stratejik yatırımların tamamen Marmara’ya kayması önleneceği için, bölgedeki deprem riskine ve olası risklerin tamamına karşı ülke ekonomisinin geleceği adına da önemli bir planlama hayata geçmiş olacak.

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin en büyük ilk 500 ve ikinci en büyük 500 şirketi sıralamasında da rakamlar Anadolu kentlerinin bu projeyi fazlasıyla hak ettiğini gösteriyor.

Biz de, iş dünyasının beklediği adımların bir an önce atılması için, konuyu buradan bir kez daha duyurmuş olduk. Umuyoruz ki, beklenen adımlar bir an önce atılsın. Türkiye ekonomisini yukarı taşıyacak olan Anadolu iş dünyası, daha güçlü ve sistemli bir şekilde başarı çıtasını yukarı taşımaya devam etsin.

Diğer Makaleler