Hilal SÖNMEZ

KAYSERİ’NİN İŞTAHI AÇILDI, 897 YENİ YATIRIM YOLDA

Kayseri iş dünyası temsilcileri kentteki yeni yatırımları değerlendirmek ve kurulacak 4. OSB hakkında bilgilendirmede bulunmak için geçtiğimiz gün basın çalışanlarıyla bir araya geldi. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın da söz aldığı toplantıya Vali Şehmus Günaydın başkanlık yaptı. Kayseri’deki yeni yatırımlarla ilgili rakamlar açıklayan Günaydın, kentte üretim yapan mevcut yatırımcı sayısının bin 897 olduğunu, şu anda ise 861 yeni yatırım talebi aldıklarını söyledi. Ayrıca KAYSO Başkanının yıl boyunca dile getirdiği 3 buçuk milyar dolar ihracat hedefinin de rahatlıkla üstüne çıkılacağı bilgisi paylaşıldı.

Vali Günaydın, Kayseri için umut verici açıklamalarda bulunuyor. Kentte yatırım iştahı olduğunu ve yönetim kadrolarında yer alan isimlerinde yeni yatırımcıların heyecanına yetişmek için gayretli bir işbirliğiyle hareket ettiklerini gösteriyor. Vali Günaydın’ın “Üretim, istihdam ve ihracat için yatırımcılara istedikleri imkânı sunmalıyız. Bu noktada üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Tüm çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. Talebi karşılamak için mevcut OSB’lerimizde genişleme alanları oluşturuyoruz. Ayrıca,4. OSB’mizi faaliyete geçirmek için de tüm hızımızla çalışıyoruz. İncesu OSB’de demiryolu hattındaki çalışmalar yakın zamanda bitecek. Firmaların limana inme ve pazarlama sıkıntılarını çözmüş olacağız. Ayrıca yine İncesu OSB’de 5 milyon metrekare ilave alanı sanayicilerimize kazandıracağız. Kayseri’den 183 ülkeye ihracat yapıyoruz. 20 ülkeye daha ihracat gerçekleştirirsek eğer dünyada ulaşmadığımız pazar kalmayacak” sözleri hem kentteki yeni yatırım hacmini hem de bu yatırımlar için yapılan çalışmaları ortaya koyuyor.

Kentte üretim yapan mevcut yatırımcı sayısının bin 897 olduğunu ve şu anda 861 yeni yatırım talebi aldıklarını paylaşan Günaydın, “Kayseri OSB’ye 60, İncesu OSB’ye 136, Mimarsinan OSB’ye 18, Serbest Bölge’ye ise 33 yatırımcı yeni yatırım için müracaat etti. Çalışmalarını sürdürdüğümüz 4. OSB’ye de daha şimdiden 619 yatırımcı müracaat etti ve toplamda 14 milyon metrekare talebe ulaştık. Şu anda Kayseri’deki toplam yatırımcı sayısı 1897 iken, 866 yeni yatırım talebinin gelmiş olması Kayseri için çok önemli atılım. Bu demek oluyor ki kentimizde çok ciddi bir yatırım iştahı var. Son iki yılda şehrimizde 148 fabrikanın temeli atıldı. 47 fabrika faaliyete geçti. Bunlar içinde çok büyük, ihracat odaklı firmalar var. 2022 sonuna kadar da 101 fabrika faaliyete geçecek. Toplamda 10 binden fazla kişi bu fabrikalarda istihdam edilecek” diyor.  Günaydın ayrıca, bu fabrikalarda çalışacak ara eleman ve işçi ihtiyacının karşılanmasına yönelik de çalışmaları olduğunu da paylaşıyor. 

Diğer Makaleler